Kahkaha

Bayıldım

Cool

Kızgın

Mahcup

Öğretici

Şaşkın

Suskun

Tatlı

Üzgün

Süper

Kimyasal hadım (kimyasal kastrasyon) nedir?

Ana Sayfa » Güncel » Kimyasal hadım (kimyasal kastrasyon) nedir?
Kimyasal hadım (kimyasal kastrasyon) nedir?

Kimyasal hadım (kimyasal kastrasyon) nedir?

Cinsel saldırı suçlularına yönelik olmak üzere ayakta ya da yatarak, ilaçla ya da ilaçsız olarak veya her iki usul ile cinsel dürtünün azaltılmasına ya da denetimine yönelik tedaviler ile cinsel isteğin azaltılmasını ya da yok edilmesini sağlayan yöntem olarak tanımlaman bir tedavi yöntemidir.

Kimyasal kastrasyon, bir kişinin cinsel dürtülerini azaltıcı birtakım ilaçların kendisine verilmesidir.

Kimyasal hadım olarak bilinen yöntem, herhangi bir cerrahi müdahale olmadan birinin cinsel faaliyetlerini sonlandırmaya yarıyor.

Halk arasında ‘kimyasal hadım’ olarak bilinen yöntemle, belirli aralıklarla ilaç verilerek ya da iğne yapılarak, testesteron hormonunun azaltılması ve böylece cinsel arzunun ortadan kaldırılması amaçlanıyor.

Kişilerin testosteron seviyesini bir takım farmakolojik dediğimiz ilaçlarla azaltarak, bu kişilerin cinsel dürtü, istek ve davranışlarının ortadan kaldırılmasıdır. Bir takım psikiyatrik ilaçlar ve davranış terapileriyle kişilerin çocuklara yönelik cinsel davranışlarının ya da isteklerinin önüne geçmek, ortadan kaldırmak hedefleniyor.

Var olan o pedofilik cinsel dürtülerin kişi üzerinde oluşturduğu baskı ve davranış kontrolünün ne kadar etkilediği ile ilgili bir süreç. Kişi davranışlarını kontrol edebiliyorsa, sadece dürtülerin varlığından rahatsızlık duyuyorsa, bu noktada psikiyatrik bir takım ilaçlarla ve davranış terapisiyle bunu gidermek mümkün. Ancak kişi gerçekten ciddi sıkıntılar yaşıyorsa, davranışlarını kontrol edemiyorsa bu durumda bir takım ilaçlar devreye girmekte.

Kimyasal hadım yönteminin cerrahi hadım yönteminden farkı da tedavi bittikten sonra kişinin cinsel faaliyetlerini tekrar sağlayabilmesidir. Yani cinsel yetilerini tekrar kazanabiliyor. Ama kimyasal hadım sayesinde sapkın olan cinsel hissiyatlarından ya da dürtülerinden kurtuluyor. Normal bir insan gibi cinsel faaliyette bulunabilecek duruma geliyor.

Cinsel saldırı suçlarının cezalandırılması için kimyasal hadım yöntemi dünyanın farklı ülkelerinde uygulanıyor.

Kimyasal hadım yönteminde çeşitli kimyasallar kullanılarak yapılan hadım etme işleminde mahkumlara belirli aralıklarla ilaç veriliyor.

Kimyasal hadım yönteminde diğer hadım şekillerinde olduğu gibi penis ve testisler kesilmiyor. Kimyasal hadım yönteminde çeşitli kimyasallar kullanılarak yapılan hadım etme işleminde mahkumlara belirli aralıklarla ilaç veriliyor. Haplar ve iğneler sayesinde cinsel saldırı suçunda bulunan suçlunun testosteron hormonu azaltılıyor ve cinsel isteği ortadan kaldırılıyor.

Kimyasal hadım (kimyasal kastrasyon) nedir? - Yorumlar

YORUMLARINIZI PAYLAŞIN

 

Yapılan Yorumlar

SOSYAL MEDYADA BİZSitemizin sosyal medya hesapları

ÖNE ÇIKAN KATEGORİLER

RASTGELE İÇERİKLER

Madde Engellilerin trafikte karşılaştıkları sorunlar nelerdir? Cefayı çekmeyen sefanın kadrini bilemez Topluma yön veren insanların özellikleri nelerdir? Kaza ya da acil durum meydana geldiğinde ve kriz durumlarında neler yapılmalıdır? Kelimeler ve Kavramlar

FACEBOOK'TA BİZ

TemaFabrika

Hoşgeldiniz

Online İlkokul - Tüm Hakları Saklıdır