Kahkaha

Bayıldım

Cool

Kızgın

Mahcup

Öğretici

Şaşkın

Suskun

Tatlı

Üzgün

Süper

Kaynaklarımız nelerdir ve kaynakları kullanırken nelere dikkat etmeliyiz?

Ana Sayfa » Eğitim ve öğretim » Kaynaklarımız nelerdir ve kaynakları kullanırken nelere dikkat etmeliyiz?
Kaynaklarımız nelerdir ve kaynakları kullanırken nelere dikkat etmeliyiz?

Kaynaklarımız nelerdir ve kaynakları kullanırken nelere dikkat etmeliyiz?

Kaynaklar sınırsız değildir. Tasarruflu kullanmak sorumluluklarımızdan biridir. Dikkatli kullanmak hepimizin görevidir. Sadece ihtiyacımız kadar kullanma hakkımız vardır. Kaynaklarımızın tükenebilir olduğunu unutmamalıyız.

Defterlerimizi, kitaplarımızı yırtmamalı ve temiz kullanmalıyız. Kalem, silgi, cetvel gibi araç ve gereçleri düzenli ve tasarruflu kullanmalıyız.

Kişisel bakımımızı yaparken kaynakları boşa harcamamalıyız. Gereğinden fazla sabun, peçete, şampuan ve diş macunu kullanmamalıyız. Dişlerimizi fırçalarken musluğu açık bırakmamalıyız. Bu durum daha fazla su harcanmasına sebep olur. Fırçalama süresince suyu boş yere akıtmak doğru olmaz. Dişlerimizi fırçalarken çok fazla diş macunu kullanmamıza gerek yok. Mercimek büyüklüğünde macun yeterlidir. Temizlik malzemelerini gereğinden fazla tüketmemeliyiz. Sıvı sabun, tuvalet kâğıdı ve kâğıt havluyu temizliğimiz için kullanırız. Bunları da yeteri kadar harcamalıyız.

Boşa akan muslukları kapatmalıyız. Bozularak su damlatan muslukları öğretmenimize veya bir okul çalışanına
haber vermeliyiz. Suyu kullanırken özenli olmalıyız.

Güneş ışığının aydınlattığı bir sınıfta lambaları kapatmalıyız. Böylece elektriği boşa harcamamış oluruz. Hava aydınlık. Gereksiz yere lambayı yakmamalıyız. Gereksiz yere yanan lambaları söndürmeliyiz. İzlemediğimiz zamanlarda, televizyonu kapatma düğmesinden kapatmalıyız. Kullanmadığımız odaların lambalarını kapatmayı unutmayalım. Kullanmadığımız zamanlarda bilgisayar ve televizyonumuzu kapatma düğmesinden kapatalım.

Soğuk havalarda pencereleri gereğinden fazla açmamalıyız. Özellikle kış aylarında sınıfımızın sıcaklığını korumamız gerekir. Bu yüzden pencereleri uzun süre açık bırakmamalıyız. Böylece ısınmak için kullandığımız kaynakları boşa harcamamış oluruz.

Sınıfımızda bulunan ders araç gereçlerine zarar vermemeliyiz. Sınıf eşyaları, ders araç ve gereçleri dikkatsiz kullanılırsa zarar görürler. Kısa sürede kullanılamaz duruma gelirler. Bu nedenle ders araç ve gereçlerimizi yıpratmadan kullanmaya özen göstermeliyiz. Sıralarımızın üzerini çizmemeliyiz.

Okulumuzda elektrik, su, odun, kömür, doğal gaz gibi kaynaklar kullanılır. Ayrıca tahta kalemi, sıvı sabun ve tuvalet kâğıdına ihtiyaç duyulabilir. Tahta kalemi ile yazı tahtasına yazılar yazarız. Bunları gerektiğinde kullanmalı,
israf etmemeliyiz. Boşa harcamamalı, yeteri kadar kullanmalıyız. Bu kaynakları kullanırken bilinçli olmalıyız. Kaynakları tasarruflu kullanarak ülke ekonomisine katkıda bulunmalıyız.

Bizler bu kuralları biliyoruz. Ancak bu kuralları davranış hâline getirmeliyiz. Kaynaklarımızın tükenebileceğini düşünmeliyiz. Bu yüzden kaynakları verimli ve bilinçli kullanmalıyız.

 

Kaynaklarımız nelerdir ve kaynakları kullanırken nelere dikkat etmeliyiz? - Yorumlar

YORUMLARINIZI PAYLAŞIN

 

Yapılan Yorumlar

 • Son Yorumlar

 • SOSYAL MEDYADA BİZSitemizin sosyal medya hesapları

  ÖNE ÇIKAN KATEGORİLER

  RASTGELE İÇERİKLER

  Çay ve Kahve mi, Yoksa Bol Su İçmek mi? Her şeyin bir düzen ve uyum içinde olması ile kader arasında ne tür bir ilişki vardır? Öğretmenim, Canım benim. Seni ben pek … Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi dersi ile ilgili kavramlar nelerdir? Yanlış yola sapıp hata ederek Değerden düşürme Yüce Allah’ım (Kul Sami) ŞEHİT MEHMET KÂMİL – Fransızlar, Antep ve civarını

  FACEBOOK'TA BİZ

  Online İlkokul

  Hoşgeldiniz

  Online İlkokul Sanal Alemin İlkokulu - Tüm Hakları Saklıdır