Kahkaha

Bayıldım

Cool

Kızgın

Mahcup

Öğretici

Şaşkın

Suskun

Tatlı

Üzgün

Süper

Kara yolundan karşıya geçerken nelere dikkat etmeliyiz?

Ana Sayfa » Eğitim ve öğretim » Kara yolundan karşıya geçerken nelere dikkat etmeliyiz?
Kara yolundan karşıya geçerken nelere dikkat etmeliyiz?

Kara yolundan karşıya geçerken nelere dikkat etmeliyiz?

Kara yolundan karşıya geçişlerde hangi kurallara uyulmalıdır?

Ani olarak yola inmenin, duran araçların önünden, arkasından ve arasından geçmenin sakıncalıdır. Sürücüler bizi göremeyebilir. Şunu da sakın unutmayın, çevre yolları ve otoyollardan kesinlikle karşıya geçilmemelidir. Bu yollarda araçlar hızlı gittiği için sürücünün zamanında durması mümkün olmayabilir.

Çevre yolu ve otoyollardan kesinlikle karşıya geçilmemesi gerekir.

Duran araçların önünden, arkasından ve arasından geçmemeliyiz; karşıya geçişlerde araçların durma mesafesini göz önünde bulundurmalıyız.

Eğer kavşaklardaki geçişler trafik polisi ile yönetiliyorsa mutlaka trafik polisinin işaretlerine uymalısınız.

Güvenli geçiş yerlerinin bulunmadığı kara yollarından karşıya nasıl geçilmelidir?

Güvenli geçişin bulunmadığı yerlerde, yayaların önce durmaları, daha sonra yola bakıp trafiğin sesini dinlemeleri ve güvenli olduğuna karar verdikten sonra karşıya geçmelerini simgeleyen “Dur, Bak ve Dinle, Karar Ver, Geç” komutlarına uymaları gerekir. Karşıya geçmek için önce durulması, trafiğin sesini dinleyip güvenli olduğuna karar verdikten sonra karşıya geçilmesi gerek. Bunun için yaya kaldırımında durulur. Önce sola, sonra sağa, daha sonra tekrar sola bakılır. Taşıt yoksa yolun ortasına kadar yürünür. Tekrar sağa bakılır. Taşıt görünmüyorsa karşıya geçilir.

Kara yolunda karşıya geçişlerde, alt-üst geçitlerin, yaya geçitlerinin, trafik ışıklarının, okul geçitlerinin ve trafik polisinin olduğu yerlerin kullanılması, bunların bulunmadığı yerlerde ise güvenli geçiş kurallarının uygulanması gerekir.

Kara yolundan güvenli geçiş yapmak için alt ve üst geçitlerin, ışıklı trafik işaret cihazlarının, okul geçitlerinin, yaya geçitlerinin ve trafik polisinin bulunduğu yerlerin kullanılması gerekir. Bunların bulunmadığı yerlerde ise güvenli geçiş kurallarının uygulanması gerekir.

Karşıya geçişlerde araçların durma mesafesinin de göz önünde bulundurulması gerekir.

Karşıya geçişlerde, değişik ülkelerde trafiğin akış yönü ülkemizdekinden farklı olabilir.

Karşıya geçişlerde yayaların yeşil ışığı yol üzerinde değil, kaldırımda ve yola iki adım mesafede beklemesi daha güvenlidir.

Trafik ışıklarının geçişlerinin saniyelerle sürelendirildiği ışıklı bir yaya geçidinde, yeşil ışık çok önceden yanmış ise kısa bir süre sonra bu ışık kırmızıya döneceğinden yayanın bir sonraki yeşil ışıkta karşıya geçmesi daha güvenlidir.

Trafik polisi tarafından yönetilen kavşaklardaki karşıya geçişlerde trafik polisinin işaretlerine uyulmasının zorunlu

Yayalara yeşil ışık yanmış olsa bile sürücülerle göz göze gelerek araçların tam olarak durduğundan emin olunduktan sonra karşıya geçilmesi gerekir.

Yeşil ışığı kaldırımda yola iki adım mesafede beklemeniz çok doğru bir davranıştır.

Yeşil ışık çok önceden yanmışsa, bir an önce karşıya geçmek için acele etmeyin. Çünkü kısa bir süre sonra kırmızı ışık yanacaktır. Bir sonraki yeşil ışığı beklemeniz çok doğru olacaktır.

Kara yolundan karşıya geçerken nelere dikkat etmeliyiz? - Yorumlar

YORUMLARINIZI PAYLAŞIN

 

Yapılan Yorumlar

BENZER İÇERİKLERİlginizi çekebilecek diğer içerikler

Karikatürler

Karikatürler 03 Eylül 2020

 • Son Yorumlar

 • SOSYAL MEDYADA BİZSitemizin sosyal medya hesapları

  ÖNE ÇIKAN KATEGORİLER

  RASTGELE İÇERİKLER

  Soyut isimler nelerdir? Soyut ne demektir? Dünya Tiyatrolar Günü Nedir? Tarihin Yücesine Atasözlerinin Anlam Özellikleri Nelerdir? Misafirperverlik ile ilgili hikayeler Dünya Tiyatrolar Günü

  FACEBOOK'TA BİZ

  Online İlkokul

  Hoşgeldiniz

  Online İlkokul Sanal Alemin İlkokulu - Tüm Hakları Saklıdır