Kahkaha

Bayıldım

Cool

Kızgın

Mahcup

Öğretici

Şaşkın

Suskun

Tatlı

Üzgün

Süper

Kanser nedir?

Ana Sayfa » Güncel » Kanser nedir?
Kanser nedir?

Kanser nedir?

Kanser, vücudumuzdaki bir organ veya dokudaki hücrelerin düzensiz olarak bölünüp  çoğalmasıyla kötü urlar ortaya çıkmasıdır. Vücudumuzun çeşitli bölgelerindeki hücrelerin kontrolsüz çoğalması ile bir çok hastalık ortaya çıkar. Çok çeşitli kanser türleri olmasına rağmen, hepsi kontrolsüz hücrelerin olağan dışı çoğalması ile başlar. Bu durum tedavi edilmezse ciddi rahatsızlıklara ve hatta ölüme dahi sebep olabilir.

Kanser vücudun herhangi bir yerinde gelişebilir. Hastalık, hücrelerin olağan dışı çoğalması ve normal hücrelere yer bırakmaması ile başlar. Bu, vücudun olması gerektiği gibi olağan bir şekilde çalışmasını zorlaştırır.

Kanser, birçok kişide oldukça iyi tedavi edilebilir bir hastalık haline geldiğinden dolayı artık bir çok hasta kanser tedavisinden sonra hayatına devam etmektedir.

Vücudumuzdaki düzenli bir şekilde ve birbiri ile uyum içinde çalışırken günün birinde bazı organ veya doku hücrelerinin kontrolden çıkıp düzensizliğe yönelerek uyumun bozulmasıyla oluşan ciddi bir hastalıktır kanser.

Normal bir hücrenin genetik yapısında değişiklikler ortaya çıkmadan kanserin gelişmesi mümkün olmaz. Kanserin gelişmesi birbirini takip eden uyumsuzluğun artması ve kontrol dışı etkilerin sonucunda olmaktadır. Kanser gelişiminde gözlenen bozuklukların her biri değişik savunma mekanizmaları ile düzeltilmektedir. Bağışıklık sistemimiz de bu tür bozuklukların ve doku ve hücre uyumsuzluklarının tanınması ve yok edilmesi işlevinde etkindir. Ancak yine de bunlara rağmen kanser gelişebilmekte ve ilerleyebilmektedir. Bunun başlıca nedenleri arasında savunma mekanizmalarının işlemez hale gelmesi ve bağışıklık sisteminde meydana gelen yetersizliklerdir. Bu uyumsuz ve kontrol dışı bozukluklar kanser niteliği kazanmış olan hücrelerle birlikte aşırı miktarlarda çoğalma olanağı bulmakta ve kanser olarak bildiğimiz hastalık hallerinin çıkmasına neden olmaktadır.

Olağan dışı bir şekilde bölünüp çoğalan hücreler kanserli hastalarda canlının zararına çoğalır. Organların işlevlerini yapmalarını engeller ve olağan biçimde normal görevini yapan sağlıklı hücrelerin de çalışmasını engeller, onları yok eder.

Toplumsal olarak kanserin ciddiyeti hastalığın öldürücü olması ve sık görülmesidir. Bu açıdan bakıldığında kanser hastalığı dünyanın en önemli ve en tehlikeli sağlık sorunudur.

Kanser hastalığının gerçek nedeni tam olarak bulunamamakta ve bilinmemektedir. Ancak çok alkol tüketenlerde  ve sigara içenlerde, boya işlerinde çalışanlarda, kimyasal maddelerle uğraşanlarda, güneş ve röntgen ışınları altında uzun süre kalanlarda hastalık daha çok görülmektedir.

Kanser nedir? - Yorumlar

YORUMLARINIZI PAYLAŞIN

 

Yapılan Yorumlar

BENZER İÇERİKLERİlginizi çekebilecek diğer içerikler

Pervane yapma etkinliği

Pervane yapma etkinliği 30 Ağustos 2020

 • Son Yorumlar

 • SOSYAL MEDYADA BİZSitemizin sosyal medya hesapları

  ÖNE ÇIKAN KATEGORİLER

  RASTGELE İÇERİKLER

  Anneler Günü Aydede Akrostiş Şiiri Çevremizdeki varlıkların hareketleri özellikleri nelerdir? T Harfi ile Başlayan Deyimler ve Anlamları E Harfi ile Başlayan Şehir İsimleri Çevremizdeki bitkileri ve hayvanları korumak için neler yapmalıyız?

  FACEBOOK'TA BİZ

  Online İlkokul

  Hoşgeldiniz

  Online İlkokul Sanal Alemin İlkokulu - Tüm Hakları Saklıdır