Kahkaha

Bayıldım

Cool

Kızgın

Mahcup

Öğretici

Şaşkın

Suskun

Tatlı

Üzgün

Süper

Kadir Gecesi Nedir? Kadir Gecesinin Önemi ve Anlamı Nedir?

Ana Sayfa » Din ve Ahlak » Kadir Gecesi Nedir? Kadir Gecesinin Önemi ve Anlamı Nedir?
Kadir Gecesi Nedir? Kadir Gecesinin Önemi ve Anlamı Nedir?

Kadir Gecesi Nedir? Kadir Gecesinin Önemi ve Anlamı Nedir?

Kadir Gecesi İslam aleminde en özel gecelerden bir tanesidir. Ramazan ayı içerisinde yer alması ve Kuran-ı Kerim’in bu gece indirilmeye başlanmış olması geceyi daha da anlamlandırıyor. Kur’an-ı Kerim’de bin aydan daha hayırlı gece olarak da bildirilen Kadir Gecesinin müslümanlar için önemi hem ayetlerle hem de Hadis-i Şerifler ile belirtilmiştir.

On bir ayın sultanı Ramazan Ayı içerisinde bulunan “kurtuluş kapısı” kutlu “kadir geceleri” mübarek olsun.

Efendimiz Allah Resulü, Muhammed-i Mustafa’nın (sav.), Kadir gecesini Ramazan’ın son on gününde arayın hadisi şerifinden yola çıkan müslümanlar son günlerde, “bereket, rahmet, kurtuluş kapısı, günahlardan arınma, yeniden kul olmanın şuuruna varma” bilinciyle, camileri doldurarak, rablerinden ” bağışlanma” istemeye başlar.

Kadir ne demektir? Kadir gecesinin anlamı nedir?

Kadir kelime olarak; değer, kıymet ve itibar anlamlarına gelir. Ramazan ayı içinde bulunan en kıymetli gecedir. Bazı âlimlere göre Mevlid gecesinden sonra en kıymetli gecedir. Kadir Gecesi, Peygamberimiz Hz. Muhammed aleyhisselamın ümmetine mahsus bir gecedir.

Maddi ve manevi pek çok hikmet ve rahmeti, bereket ve mağfireti bünyesinde barındıran Ramazan ayında yer alan, Yüce Yaratan’ın insanlığa kurtuluş çağrısı olan Kur’an’ın indirilmeye başlandığı, esenlik ve güvenliğin her tarafa yayıldığı, sema kapılarının açıldığı, dua ve tövbelerin kabul edildiği kutlu gecedir. Leyle-i Kadir (Kadir Gecesi), Kadrü kıymet bilme, Rabbimizin bizlere sunduğu sayısız nimetlerin farkında olma zamanıdır.

İslam’da Kur’an-ı Kerim’in indirilmeye başlandığı Kadir Gecesi, “sema kapılarının açıldığı, dua ve tövbelerin kabul edildiği kutlu gece” olarak kabul ediliyor. Kuran-ı Kerim’de “Kadir Suresi”nde bu gece şöyle anlatılıyor: “Şüphesiz, biz onu (Kur’an’ı) Kadir Gecesinde indirdik. Kadir Gecesinin ne olduğunu sen ne bileceksin! Kadir Gecesi bin aydan daha hayırlıdır. Melekler ve Ruh (Cebrail) o gecede, Rab’lerinin izniyle her türlü iş için iner de iner. O gece, tan yerinin ağarmasına kadar bir esenliktir.” Dolayısıyla Kadir Gecesi’nde kılınan namaz bir ömre bedel sayılıyor.

Kur’an-ı Kerim’de geçen Kadir gecesi ayetleri nedir?

“Gerçek biz onu Kadir gecesinde indirdik. Kadir gecesinin (o büyük fazl-u şerefini) sana bildiren nedir? Kadir gecesi bin aydan hayırlıdır. Onda melekler ve Rûh, Rablerinin izni ile, herbir iş için iner de iner. O (gece) tan yeri ağarıncaya kadar bir selamdır”. (Kadir, 97/1-5)

Kadir gecesi ile ilgili hadisler nelerdir?

Peygamber Efendimiz “faziletine inanarak ve sevabını da yalnız Allah’tan umarak Kadir gecesini güzel amellerle geçirenlerin geçmiş günahlarının bağışlanacağı” (Buhârî, İman, 25, 27, 28; Müslim, Müsafi rîn, 173-176) müjdesini vermekte ve bu gecede “Allah’ım sen affedicisin, affetmeyi seversin, beni de affeyle” (Tirmizi, Deavat, 84; İbn Mâce, Dua, 5)diyerek dua etmemizi tavsiye etmekte.

(Dört gecenin gündüzü de gecesi gibi faziletlidir. Allahü teâlâ, o günlerde dua edenin isteğini geri çevirmez, onları mağfiret eder ve onlar bu günlerde bol ihsana nail olurlar. Bunlar, Kadir gecesi, Arefe gecesi, Berat gecesi, Cuma gecesi ve günleri.) [Deylemi]

Resul-i Ekrem (s.a.v) Efendimiz buyuruyor ki; “Kim Kadir Gecesi’nde inanarak, ihlas ile o geceyi ibadetle geçirirse, geçmiş günahları bağışlanır.”

“Kadir Gecesi yatsı namazında cemaatte hazır bulunan, ondan nasibini almıştır.”

Müminlerin annesi Hz.Aişe (r.a.) şöyle diyor ki;

Dedim ki: Ya Resullullah, Kadir Gecesi’ni bilirsem onda ne şekilde dua edeyim? Şöyle buyurdu:

-Allah’ım sen affedicisin, affı seversin, beni affeyle.

(Sevabını Allah”tan umarak, Kadir gecesini ihya edenin geçmiş günahları affolur.) [Buhari, Müslim]

Kadir gecesinin zamanı ne zamandır?

Kadir gecesinin hangi gece olduğu kesin olarak bilinmemekle birlikte, Ramazan’ın yirmi yedinci gününün gecesinde olma ihtimali yüksektir. İslam peygamberi Muhammed Kadir gecesinin hangi gece olduğunu kesin şekilde belirtmemiş, ancak; “Siz Kadir gecesini Ramazan’ın son on günü içerisindeki tek rakamlı gecelerde arayınız” demiştir.

Kadir gecelerinde ibadetlerimiz ve dualarımız nasıl olmalıdır?

Kuran–ı Kerim okunmalıyız, okuyanları dinlenmeliyiz, uygun mekanlarda Kuran ziyafetleri verilmeliyiz.

Nafile namazlardan önce beş vakit kaza namazı vakitlerinde kılmak daha faziletlidir. Kazamız yoksa nafile kılmalıyız.

Peygamber Efendimiz (sas)’e salavatlar getirmeli; O’nun şefaatini ümit edip, ümmetinden olma şuuru tazelemeliyiz.

Tefekkürde bulunmalı; “Ben kimim, nereden geldim, nereye gidiyorum, Allah’ın benden istekleri nelerdir?” gibi konular başta olmak üzere hayatî meselelerde derin düşüncelere girmeliyiz.

Küslük ve dargınlıkları gidermeli, bu durumda olanları barıştırılmalıyız, gönülleri almalı, kederli yüzleri güldürmeliyiz.

Günahlarımız için samimi olarak tövbe ve istiğfar edilmeliyiz.

Bu gecede herbir Kur’ân harfine otuz bin sevap verilmektedir. Diğer ibadetlerin sevabı da o nisbette artış göstermektedir. Vakit ve imkânlar ölçüsünde Kadir Gecesini değerlendirmeye çalışmalıyız. Uyku ve istirahatle geçirmemeye gayret etmeliyiz.

Kadir Gecesini değerlendirmek ve o vaktin feyiz ve bereketinden istifadeyi arttırmak için namaz kılınır, Kuran okunur, Kuran tefsirleri mütâlâa edilir. Zikredilir, salavat-ı şerife getirilir. Dualar edilir. Fakir ve kimsesizler doyurulur, bol bol sadaka verilir. Hâsılı her vesileyle vakit nurlandırılır. Kadir Gecesinin getireceği büyük kazanç hakkında rivayet edilen hadisler en güzel teşvik mahiyetini taşımaktadır.

“Kim inanarak, sevabını ancak Allah’tan bekleyerek Kadir Gecesinde kıyam üzere olursa (uyanık kalıp ihya ederse) geçmiş günahları affedilir.” (Buhari, Siyam: 71, İbni Mâce, Dua)

Manen bin aydan daha hayırlı olduğu müjdelenen, dolayısıyla, yaklaşık bir insan ömrüne bedel olan bu geceden gerektiği şekilde istifade edebilmek için; geçmiş hata, kusur ve günahlarımızdan pişmanlık duyarak bunları bir daha işlememeye söz vermeli, söz ve fiillerimizin Kuran’a uygun olup olmadığının muhasebesini yapmalı, varsa eksiklerimizi telafi etmeli ve bu geceyi yepyeni bir hayatın başlangıcı saymalıyız.

Dargınlık, kırgınlık, kin ve nefretin yerine sevgiyi, saygıyı, hoşgörüyü, dostluk ve kardeşliği hakim kılmalıyız. Yetimlerin, kimsesizlerin, fakir ve muhtaçların bükük boyunlarını doğrultmalı, onların kırık kalplerini onarmalı, ellerinden tutup topluma kazandırmalıyız. Bu gecede yapmamız gereken iş, Kuran-ı Kerim üzerinde yoğunlaşmak ve kendimizle hesaplaşmaktır.

İnsanlık değerlerinin sık sık deforme edildiği, düşünce ve niyetlerin bulandırıldığı, dostlukların çıkar ve menfaate endekslendiği, vicdanlarda bütün insanlığı kucaklaşacak umumi merhamet duygularının zayıfladığı, fertlerin çözülmeye ve mutsuzluğa doğru sürüklendiği günümüzde kalpleri iman esası üzerine sabitlemek, niyetleri salih amellere yönlendirmek ve ahlaki, sevgi güler yüz, anlayış ve kardeşlikle bütünleştirmek önem arzetmektedir. Bu gece dargınlıklar, kırgınlıklar, kin ve nefret sona ermeli, sevgi, saygı, hoşgörü, dostluk ve kardeşlik öne çıkmalıdır.

Kadir gecesi kutlama mesajları

onlineilkokul.com olarak tüm İslam Aleminin Mübarek Kadir Gecesini kutlarız, Allah-u Teâla yaptığımız ibadetlerimizi, dualarımızı ve tövbelerimizi, tuttuğumuz oruçlarımızı yüce katında kabul eylesin. amin.

Allah’ın nimet, rahmet ve mağfiretinin müminlere bol bol ihsan edildiği gece manasına  gelen Kadir Gecesi’nde, yüreklerimiz ibadetle çarpsın, gönüllerimiz bir olsun Kadir Gecemiz mübarek olsun.

Allah sana sevdiklerinle beraber mutlu ve huzurlu bir şekilde yaşamayı nasip etsin. Hayırlı Kandiller.

Borçlarımızdan, ceza ve günahlarımızdan kurtulmak için bu gece dua edelim, Allah affeden ve bağışlayandır. Eller semaya kalkıp, yürekler bir atınca bu gece, gözler sevinç yaşlarıyla dolacak Kadir Geceniz mübarek olsun, dualarınız kabul olsun.

Kadir Gecesi Nedir? Kadir Gecesinin Önemi ve Anlamı Nedir? - Yorumlar

YORUMLARINIZI PAYLAŞIN

 

Yapılan Yorumlar

 • Son Yorumlar

 • SOSYAL MEDYADA BİZSitemizin sosyal medya hesapları

  ÖNE ÇIKAN KATEGORİLER

  RASTGELE İÇERİKLER

  Ailemize ve ülkemize karşı sorumluluklarımız nelerdir? Trafik ışıkları olmasaydı neler olurdu? Genel bilmeceler Kızgınlık 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı Kutlama programı S Harfi ile Başlayan Eş Anlamlı Kelimeler

  FACEBOOK'TA BİZ

  Online İlkokul

  Hoşgeldiniz

  Online İlkokul Sanal Alemin İlkokulu - Tüm Hakları Saklıdır