Kahkaha

Bayıldım

Cool

Kızgın

Mahcup

Öğretici

Şaşkın

Suskun

Tatlı

Üzgün

Süper

İtikat

Ana Sayfa » Din ve Ahlak » İtikat
İtikat

İtikat

İtikat nedir? İtikat ne demektir? İtikat kelimesinin anlamı nedir?

İtikat: İnanmak. Bir şeyin doğruluğuna kalben kararlı olmak. Gönülden tasdik ederek inanmak.

İtikat: İnanç, gönülden bağlanma, kat’i kanaat, yakîn. Belli bir düşüncenin, dinin ya da felsefî ekolün prensipleri, inanç esasları.

İtikat: “Akade” kökünden türetilmiş ve “iman” kelimesiyle çoğu kez eşanlamlı kullanılmıştır. “Düğüm atmışcasına bağlanmak, birşeye gönülden inanmak, gönülden benimsemek” anlamına gelmektedir.

İslam’a göre dini bir terim olarak: Allah’ın inanılmasını istediği şeylere bağlanıp kalma, Allah tarafından inanılması ve teslim olunması istenen şeylere bilerek inanma ve inanılması istenen esasları aklen ve kalben tasdik etme anlamlarında kullanılmıştır.

İslamın iman esasları bir mü’minin itikadını oluşturduğu gibi, Marksizmin ve Kapitalizmin inanç esasları da kendilerine inananların itikadını oluşturur.

İslam’da İtikad: Allah ile akıl sahibi kulu arasında, Allah’ın inanılmasını istediği hususlarda, inanılmasını istediği şekilde yapılan akidleşme(sözleşme)medir.

Bu akdin (sözleşmenin) konusu, kesin olarak Allah’a teslimiyettir. Bu teslimiyeti ancak hür irade ve akıl sahibi kişiler göstereceği için, akidlerine sadakat (bağlılık) gösterenler karşılıklarını mutlaka göreceklerdir.
Aynı zamanda bu teslimiyet yalnızca itikada, inanca ait olan teslimiyettir.

İtikat - Yorumlar

YORUMLARINIZI PAYLAŞIN

 

Yapılan Yorumlar

SOSYAL MEDYADA BİZSitemizin sosyal medya hesapları

ÖNE ÇIKAN KATEGORİLER

RASTGELE İÇERİKLER

Özlemek Konuşma kuralları nelerdir? Y ile Başlayan Eş Anlamlı (Anlamdaş) Kelimeler L Harfi ile Başlayan Eş Anlamlı (Anlamdaş) Kelimeler Uykusuz Geceler oratoryosu P Harfi ile Başlayan Eş Sesli Kelimeler

FACEBOOK'TA BİZ

Online İlkokul

Hoşgeldiniz

Online İlkokul - Tüm Hakları Saklıdır