Kahkaha

Bayıldım

Cool

Kızgın

Mahcup

Öğretici

Şaşkın

Suskun

Tatlı

Üzgün

Süper

İstiklal Marşı’nın yazılışı ve kabulü nasıl olmuştur?

Ana Sayfa » Eğitim ve öğretim » İstiklal Marşı’nın yazılışı ve kabulü nasıl olmuştur?
İstiklal Marşı’nın yazılışı ve kabulü nasıl olmuştur?

İstiklal Marşı’nın yazılışı ve kabulü nasıl olmuştur?

Kurtuluş Savaşı devam ederken, Millî Eğitim Bakanlığı millî bir marş ihtiyacı duydu. 1921 yılında ödüllü bir şiir yarışması düzenledi ve yarışmaya 724 şair katıldı. Ancak içlerinde millî marş olabilecek bir eser bulunamadı. Bakan Hamdullah Suphi Bey, Mehmet Âkif ‘in yarışmaya ödül koyulması nedeniyle katılmadığını öğrenince şaire yazdığı mektupta ödül konusunun uygun bir şekilde çözümlenebileceğini ve yarışmaya katılmasını istedi. Bunun üzerine Mehmet Âkif ikâmet ettiği Taceddin Dergâhı’nda İstiklal Marşı’nı yazdı.

Marş mecliste ilk kez Hamdullah Suphi Bey tarafından okunduğunda büyük heyecan yarattı. Her defasında sürekli alkışlanarak tam 4 kez o kundu.

12 Mart 1921’de yapılan oylamada İstiklal Marşı olarak kabul edildi ve yine Hamdullah Suphi Bey tarafından ayakta alkışlanarak okundu.

Marş kabul edildikten sonra yarışma ödülü olan 500 lira Mehmet Âkif’e verilmek istendi fakat Âkif kabul etmedi. Kanunen bu paranın kendisine ödenmesi gerektiği için de almak zorunda kaldı. Ama paranın tamamını Hilâl-i Ahmer bünyesinde çalışan Dar’ül Mesai adında yoksulluk ile mücadele eden bir hayır kurumuna bağışladı.

Âkif, son günlerinde, hasta yatağında yatarken kendisine İstiklal Marşı için “Acaba yeniden yazılsa daha iyi olmaz mı?” diye bir soru soruldu. Âkif’in cevabı, bu marşın anlamını ve önemini en iyi şekilde anlatan bir vecize dir:

“Allah, bir daha bu millete bir İstiklal Marşı yazdırmasın!”

İstiklal Marşı’nın yazılışı ve kabulü nasıl olmuştur? - Yorumlar

YORUMLARINIZI PAYLAŞIN

 

Yapılan Yorumlar

BENZER İÇERİKLERİlginizi çekebilecek diğer içerikler

Karikatürler

Karikatürler 03 Eylül 2020

 • Son Yorumlar

 • SOSYAL MEDYADA BİZSitemizin sosyal medya hesapları

  ÖNE ÇIKAN KATEGORİLER

  RASTGELE İÇERİKLER

  İbadetler açısından temizliğin önemi nedir? Sosyal Bilgiler Dersi Konuları Ölüm bir hediyedir 15 Temmuz’da Çevre Kirliliği ile İlgili Karikatürler Her şeyin bir düzen ve uyum içinde olması ile kader arasında ne tür bir ilişki vardır? Necip Fazıl Kısakürek kimdir?

  FACEBOOK'TA BİZ

  Online İlkokul

  Hoşgeldiniz

  Online İlkokul Sanal Alemin İlkokulu - Tüm Hakları Saklıdır