Kahkaha

Bayıldım

Cool

Kızgın

Mahcup

Öğretici

Şaşkın

Suskun

Tatlı

Üzgün

Süper

Işığın Görmedeki Rolü Nedir?

Ana Sayfa » Fen ve Teknoloji » Işığın Görmedeki Rolü Nedir?
Işığın Görmedeki Rolü Nedir?

Işığın Görmedeki Rolü Nedir?

Varlıkları karanlıkta net olarak göremeyiz. Görebilmek için ışık gerekli.

İşlerimizi yapabilmek için bulunduğumuz ortamın yeterince aydınlatılmış olması gerekir. Gündüz, güneş ışınları bulunduğumuz ortamı aydınlatır. Böylelikle etrafımızdaki her şeyi net olarak görebiliriz. Akşam ise güneşin batmasıyla bulunduğumuz ortam karanlık olduğu için varlıkları net olarak görmemiz zorlaşır ve ışığa ihtiyaç duyarız. Örneğin, gece kitap okumayı planlıyorsak bulunduğumuz ortamda mutlaka ışık olması gerekir.

Bulunduğumuz ortamda ışık miktarı yeterliyse varlıkları daha net görebiliriz. Çünkü görebilmek için ışığa ihtiyacımız vardır. Işığın yetersiz olduğu ortamlarda varlıkları net göremeyeceğimizden farklı algılayabiliriz. Bu durum bazen yanılmamıza neden olabilir.

Eskiden aydınlatma daha cok geliştirilmemişti, bu yüzden hep mum ya da gazlı lambalar kullanılırdı. Ancak günümüzde ise yeni olarak ampul icat edildi.

Aydınlatma teknolojilerindeki gelişmelerin toplum yaşamı üzerinde olumlu etkileri olmuş ve yaşam kalitesi yükselmiştir.

Evlerde, hastahanelerde, havaalanlarında, otoyollarda, otogarlarda ve alışveriş merkezlerinde aydınlatma teknolojisinin ürünleri kullanılmaktadır.

Aydınlatma teknolojileri, kullandığımız pek çok araçta uyarı amaçlı kullanılır. Buzdolabının kapağı açıldığında lambanın yanması, ütü çalıştırıldığında ışığının yanması bu uygulamaya örnek verilebilir.

Aydınlatma teknolojileri sayesinde araçlar geceleri rahat bir şekilde kullanılır. Araçların lambaları, yol kenarlarındaki lambalar araçların gece kullanımını kolaylaştırır.

Denizlerde derinlere inildikçe güneş ışığı bu noktalara kadar ulaşmadığı için azalır ve ortam giderek karanlık olur. Ancak aydınlatma teknolojileri sayesinde okyanusların ve denizlerin derinlikleri araştırılabilir. Buralarda yaşayan canlılar hakkında bilgi edinilebilir.

Yine aydınlatma teknolojileri sayesinde hastaneler gece gündüz hizmet verir, fabrikalar gece gündüz çalışır.

Stadyumlarda gece maçlarının kolay yapılması için aydınlatma araçları kullanılır. Maden ocaklarında çalışan işçiler baretlerindeki ışık ile önlerini aydınlatırlar. Sürücüler gece yolculuk yapabilmek için taşıtların farlarını yakarlar.

Varlıkları görebilmek için ışık kaynağından çıkan ışığın varlıklara çarparak gözümüze gelmesi gerekir. Yeryüzünde hayatın devamı için güneş ışığı gereklidir. Bitkiler, besin ve oksijen üretebilmek için güneş ışığını kullanırlar.

Işık, canlıların yaşam kaynağıdır. Işığın çok fazla olması zararlarıdır. Varlıkları karanlıkta net olarak görebilmek için ışık gereklidir, ancak fazla ışık zarar verir. Çıplak gözle güneşe bakılmamalıdır. Fazla ışık gözlerimizi kamaştırır ve bundan rahatsız oluruz. Kuvvetli ışık yayan cisimlere, örneğin güneşe çıplak gözle bakmamız, göz sağlığımızı olumsuz etkiler.

Işığın Görmedeki Rolü Nedir? - Yorumlar

YORUMLARINIZI PAYLAŞIN

 

Yapılan Yorumlar

SOSYAL MEDYADA BİZSitemizin sosyal medya hesapları

ÖNE ÇIKAN KATEGORİLER

RASTGELE İÇERİKLER

Bilim ve teknoloji ile ilgili bilmeceler Atatürk’ün İnkılapları Hayatın içinden hikayeler Üç sihirli söz bilirim Doktorun yazdığı ilaçları nereden alırsınız? Mükellef nedir ve sorumlulukları nelerdir?

FACEBOOK'TA BİZ

Online İlkokul

Hoşgeldiniz

Online İlkokul Sanal Alemin İlkokulu - Tüm Hakları Saklıdır