Kahkaha

Bayıldım

Cool

Kızgın

Mahcup

Öğretici

Şaşkın

Suskun

Tatlı

Üzgün

Süper

İnsanlar yaşadıkları çevreyi ve doğayı nasıl etkiler?

Ana Sayfa » Bitkiler » İnsanlar yaşadıkları çevreyi ve doğayı nasıl etkiler?
İnsanlar yaşadıkları çevreyi ve doğayı nasıl etkiler?

İnsanlar yaşadıkları çevreyi ve doğayı nasıl etkiler?

İnsanların bilinçsiz avlanmaları sebebiyle pek çok hayvanın yaşam alanı daralmıştır. Kutup ayısı, panda, alageyik, kelaynak kuşu gibi pek çok canlı türünün nesilleri tükenmek üzere. Nüfus artışı, ağaçların bilinçsizce kesilmesi, sanayi atıklarının çevreye bırakılması gibi olayların doğayı olumsuz etkilemektedir.

İnsanların yaşadıkları çevreye olumlu ya da olumsuz birçok etkileri vardır. İnsanlar; ağaç dikerek, çevreyi temiz tutarak doğayı güzelleştirir ve korurlar. Nesli tükenmekte olan hayvanları koruma altına alırlar. Sokaklarda yaşayan hayvanlara barınak yaparak yiyecek sağlamaları insanların doğaya olumlu etkilerine örnektir. İnsanlar, bu şekilde doğayı olumlu etkilerken aynı zamanda farklı şekillerde çevrenin zarar görmesine de neden olurlar.

Evsel ve sanayi atıkları doğa için büyük tehlike oluşturur. Atık sular, arıtılmadan doğaya bırakıldığında çevreyi kirletir. Bununla birlikte bazı atıklar uzun yıllar toprakta çürümez ve çevreye, canlılara zarar verir. Denizlere bırakılan atıklar, buradaki canlıların yaşam alanlarını kirletir.

Yeni tarım alanları açmak, odun elde etmek, ev ve eşya yapmak için ağaçların kesilmesi ormana zarar verir. Piknik yapanların ateşi söndürmemesi gibi nedenlerle çıkan yangınlar da ormanı yok eder.

İnsanlar, çevreye farklı şekillerde zarar verebilmektedirler. Çevremizi tüm bu olumsuz etkilerden korumalıyız.

İnsanlar yaşadıkları çevreyi ve doğayı nasıl etkiler? - Yorumlar

YORUMLARINIZI PAYLAŞIN

 

Yapılan Yorumlar

SOSYAL MEDYADA BİZSitemizin sosyal medya hesapları

ÖNE ÇIKAN KATEGORİLER

RASTGELE İÇERİKLER

L Harfi ile Başlayan Eş Anlamlı (Anlamdaş) Kelimeler Çay ve Kahve mi, Yoksa Bol Su İçmek mi? Hece ve Çeşitleri Seneler kutlu bana Tadına bakmak Elektrik

FACEBOOK'TA BİZ

Online İlkokul

Hoşgeldiniz

Online İlkokul Sanal Alemin İlkokulu - Tüm Hakları Saklıdır