Kahkaha

Bayıldım

Cool

Kızgın

Mahcup

Öğretici

Şaşkın

Suskun

Tatlı

Üzgün

Süper

İnsanlar yaşadıkları çevreyi ve doğayı nasıl etkiler?

Ana Sayfa » Bitkiler » İnsanlar yaşadıkları çevreyi ve doğayı nasıl etkiler?
İnsanlar yaşadıkları çevreyi ve doğayı nasıl etkiler?

İnsanlar yaşadıkları çevreyi ve doğayı nasıl etkiler?

İnsanların bilinçsiz avlanmaları sebebiyle pek çok hayvanın yaşam alanı daralmıştır. Kutup ayısı, panda, alageyik, kelaynak kuşu gibi pek çok canlı türünün nesilleri tükenmek üzere. Nüfus artışı, ağaçların bilinçsizce kesilmesi, sanayi atıklarının çevreye bırakılması gibi olayların doğayı olumsuz etkilemektedir.

İnsanların yaşadıkları çevreye olumlu ya da olumsuz birçok etkileri vardır. İnsanlar; ağaç dikerek, çevreyi temiz tutarak doğayı güzelleştirir ve korurlar. Nesli tükenmekte olan hayvanları koruma altına alırlar. Sokaklarda yaşayan hayvanlara barınak yaparak yiyecek sağlamaları insanların doğaya olumlu etkilerine örnektir. İnsanlar, bu şekilde doğayı olumlu etkilerken aynı zamanda farklı şekillerde çevrenin zarar görmesine de neden olurlar.

Evsel ve sanayi atıkları doğa için büyük tehlike oluşturur. Atık sular, arıtılmadan doğaya bırakıldığında çevreyi kirletir. Bununla birlikte bazı atıklar uzun yıllar toprakta çürümez ve çevreye, canlılara zarar verir. Denizlere bırakılan atıklar, buradaki canlıların yaşam alanlarını kirletir.

Yeni tarım alanları açmak, odun elde etmek, ev ve eşya yapmak için ağaçların kesilmesi ormana zarar verir. Piknik yapanların ateşi söndürmemesi gibi nedenlerle çıkan yangınlar da ormanı yok eder.

İnsanlar, çevreye farklı şekillerde zarar verebilmektedirler. Çevremizi tüm bu olumsuz etkilerden korumalıyız.

İnsanlar yaşadıkları çevreyi ve doğayı nasıl etkiler? - Yorumlar

YORUMLARINIZI PAYLAŞIN

 

Yapılan Yorumlar

BENZER İÇERİKLERİlginizi çekebilecek diğer içerikler

Fatma Aliye

Fatma Aliye 11 Temmuz 2020

 • Son Yorumlar

 • SOSYAL MEDYADA BİZSitemizin sosyal medya hesapları

  ÖNE ÇIKAN KATEGORİLER

  RASTGELE İÇERİKLER

  Acıkan doymam, susayan kanmam sanır atasözünün anlamı nedir? Çamur atmak deyiminin anlamı nedir? Matematik dersi ile ilgili online testler ve sınavlar Enerji tasarrufu haftası ile ilgili güzel sözler Türk milleti savaştı Yüce istiklâl için Kültürel Değerlerimiz

  FACEBOOK'TA BİZ

  Online İlkokul

  Hoşgeldiniz

  Online İlkokul Sanal Alemin İlkokulu - Tüm Hakları Saklıdır