Kahkaha

Bayıldım

Cool

Kızgın

Mahcup

Öğretici

Şaşkın

Suskun

Tatlı

Üzgün

Süper

İlköğretim haftası nedir?

Ana Sayfa » Belirli Günler ve Haftalar » İlköğretim haftası nedir?
İlköğretim haftası nedir?

İlköğretim haftası nedir?

İlköğretim haftası nedir ve neden kutlanır?

İlköğretim haftası ne zaman kutlanır?

Tüm Türkiye’de okulların açıldığı hafta ilköğretim haftasıdır ve ilköğretim haftası olarak kutlanır.

Her yılın eylül ayının 3. haftası İlköğretim Haftası olarak kabul edilmiştir. İl, ilçe, bucak ve köylerde milli eğitim yetkilileri, öğretmenler ve öğrenciler eğitim ve öğretimin fert ve millet için taşıdığı büyük önemi belirtecek şekilde programlar hazırlar ve uygularlar.

İlköğretim haftasının açılışı Milli Eğitim Bakanlığı’nın radyo, Televizyon konuşmaları ile açılış yapılır.

İlköğretim haftası dolayısı ile okullarda törenler gerçekleştirilir. Okullarda ilköğretim haftası konuşmalarını okul müdürü ile öğretmenler yapar ve konuşmalarında eğitimin önemi, değeri vurgulanır. İlköğretim haftasında konuşmaların yanısıra şiirlerde okunur.

İlköğretim Haftası’nın canlı ve hareketli geçmesini sağlamak için; konuşma, şiir, resim, broşür, afiş, gösteri, film, sergi temsil, halk oyunları, rontlar ziyaret ve benzeri yollardan faydalanılır.

Çocuklarımızın sosyal, beden, zihin ve dil gelişmelerinin sağlanmasında ve ilköğretime hazırlanmasında okul öncesi eğitimi, eğitim sistemimizin ilk basamağıdır.

Okul çağı, çocuğun altı yaşını bitirdiği eylül ayında başlar.

Bir millet ancak eğitimle öğretimle kalkınır ve öğremeye de önce ailede sonra ilköğretim okullarında başlarız. Bir ülkeni eğitimcileri,aydınları eğer ki ne kadar çok olursa o ülke o kadar çok kalkınır ve okulların açıldığı ilk hafta bu yüzden kutlanır.

Bu hafta boyunca okumanın önemi, okulun değeri ve kutsallığı halka anlatılır. Okumanın – yazmanın önemi, gazete, dergi, radyo ve televizyonlarda hafta boyunca anlatılmaya çalışılır. Bu konu üzerinde önemle durulur. Okulsuz yerlere okul açılmaya gayret edilir. İlköğretimin önemi anlatılır.

Okuma yazma bilmenin önеmi üzеrindе durulur. Çağdaş uygarlık düzeуinin üstüne çıkabilmеk ancak bilgi ile оlur. Yaşam boyu gerekli olan bilgi ve beсerilerin temelі іlköğretіmde atılır. İlköğretіm haftası, оkuma yаzmа öğrenmenin kişiye, tоpluma sağladığı yararların anlatıldığı bir haftadır.

İlköğretim Haftası

İlköğretim haftası nedir? - Yorumlar

YORUMLARINIZI PAYLAŞIN

 

Yapılan Yorumlar

SOSYAL MEDYADA BİZSitemizin sosyal medya hesapları

ÖNE ÇIKAN KATEGORİLER

RASTGELE İÇERİKLER

Sesimin Arkasından Koşuyorum Namazlarımızı camide kılmakla evde kılmak arasında ne gibi farklar vardır? İki karpuz bir koltuğa sığmaz Atatürk’ün Okuduğu Okullar Kötü davranışların nedenleri ile ilgili balık kılçığı bilgi haritası Kasılıp gevşeyerek solunuma yardımcı olan organ nedir?

FACEBOOK'TA BİZ

Online İlkokul

Hoşgeldiniz

Online İlkokul - Tüm Hakları Saklıdır