Kahkaha

Bayıldım

Cool

Kızgın

Mahcup

Öğretici

Şaşkın

Suskun

Tatlı

Üzgün

Süper

İletişim nedir? İletişim araçları nelerdir?

Ana Sayfa » Fen ve Teknoloji » İletişim nedir? İletişim araçları nelerdir?
İletişim nedir? İletişim araçları nelerdir?

Duygu, düşünce, bilgi ve becerilerin her türlü araç gereçle başkalarına aktarılmasına iletişim denir. İletişim her şeyden önce bilgi alışverişidir. İletişim, bizim başkalarını anlamamıza, başkalarının da bizi anlamasına yarar.

Kitle iletişim araçları:

Kitle, çok sayıda insan ya da topluluk demektir. Çok sayıda insana ulaşmamızı ve iletişimi sağlayan araçlara kitle iletişim araçları denir. Bunlar gazete, dergi, kitap, radyo,  televizyon gibi araçlardır. Yurdumuzda ve dünyada olan olayları merak ederiz. Güncel olayları kitle iletişim araçları sayesinde öğrenir ve takip ederiz. Gazete, dergi ve kitaplar yazılı iletişim araçlarıdır. Gazete; haber, bilgi, reklam içeren günlük haberlerin yer aldığı iletişim aracıdır. Her gün veya belirli zaman aralıklarıyla çıkarılan yayınlardır. Radyoyu sadece dinleriz. Radyo işitsel yayın aracıdır. Televizyondan olayları hem görür hem de işitiriz. Bu nedenle televizyon hem görsel hem de işitsel yayın aracıdır.Bu kurumlarda çalışan görevliler iletişimi sağlarlar. Muhabir, kameraman, sunucu iletişimi sağlayan görevlilerdir. Görsel ya da yazılı basın için haber toplayan ya da yazan kişilere muhabir denir. Muhabirler, olayları araştırır. Televizyonda izlediğimiz görüntüleri çeken kişiye kameramandenir. Gelen bilgileri radyo ve televizyon aracılığıyla topluma duyuran görevliye ise sunucu denir. Kitle iletişim araçları haber verme, eğitme, eğlendirme amacı taşır ve dış dünyayı görmemizi sağlar. Kültürün nesilden nesile aktarılmasına yardımcı olur.

Televizyon izlerken;

  1. Televizyonun sesi, duyabileceğimiz kadar açılmalıdır. Başkaları rahatsız edilmemelidir.
  2. Televizyon yakından izlenmemelidir. Çünkü sağlığımız bozulabilir.
  3. Saatlerce televizyon karşısında zaman geçirilmemelidir, çünkü uykusuz kalmamıza neden olur.
  4. Sürekli televizyon izlemek, okul başarısını olumsuz yönde etkiler.
  5. Sürekli televizyon izleyerek zamanımızı boşa harcamamalıyız.

Televizyondan eğitim içerikli filmler ve belgeseller izlememiz gerekir.

Kişisel iletişim araçları:

Kişisel iletişim araçlarıyla uzakta bulunan yakınlarımızla iletişim kurarız. Mektup, telefon, faks (belge geçer), internet, telgraf kişisel iletişim araçlarımızdandır.

İletişim araçları akrostiş şiirini okudunuz mu?

İletişim araçları akrostiş şiirini okumak için buraya tıklayın.

İletişim nedir? İletişim araçları nelerdir? - Yorumlar

YORUMLARINIZI PAYLAŞIN

 

Yapılan Yorumlar

SOSYAL MEDYADA BİZSitemizin sosyal medya hesapları

ÖNE ÇIKAN KATEGORİLER

RASTGELE İÇERİKLER

İslâm Dini’nin Temelleri nelerdir? Adam adama yük değil, can gövdeye mülk değil ne demektir? Okul kuralları nelerdir ve neden konulmuştur? 30 Ağustos Zafer Bayramı şiirleri Kendi silahıyla kendi tankıyla Koç Burcunun Özellikleri nelerdir?

FACEBOOK'TA BİZ

Online İlkokul

Hoşgeldiniz

Online İlkokul Sanal Alemin İlkokulu - Tüm Hakları Saklıdır