Kahkaha

Bayıldım

Cool

Kızgın

Mahcup

Öğretici

Şaşkın

Suskun

Tatlı

Üzgün

Süper

Hoşgörü

Ana Sayfa » Sosyal Bilgiler » Hoşgörü
Hoşgörü

Hoşgörü

Bizim duygu ve düşüncelerimiz kendimize göre ne kadar önemliyse, başkalarının duygu ve düşünceleri de kendilerine göre önemlidir. Bundan dolayı nasıl kendi duygu ve düşüncelerimize saygılı olunmasını düşünüyorsak, başkalarının duygu ve düşüncelerine de biz saygılı olmalıyız.

İnsanların, olaylar karşısında bir arada barış içinde ve huzurla yaşayabilmeleri için, birbirlerinin düşüncelerine saygılı olmaları ve birbirlerine saygı göstermeleri gerekir.

İnsanların farklı duygu ve düşüncelerine saygı ve anlayış göstermek hoşgörüdür. Hoşgörü olmazsa iletişim olmaz ve insanlar birbirlerini anlayamazlar, sürekli birbirleri ile çatışma ve kavga içinde olurlar. Bunun sonunda da kaos, terör ve savaş gibi olumsuz durumlar ortaya çıkar.

Mevlana Celâleddin-i Rumi, hoşgörü denince ilk akla gelen önemli düşünürlerden ve büyük adamlardandır. Mevlâna için her yıl Konya’da Şeb-i Arûs törenleri düzenlenir.

Mevlâna’nın hoşgörü ile ilgili bazı özdeyişleri:
“Yaratılanı sevdik Yaradan’dan ötürü.”
“Hoşgörüde deniz gibi ol.”
“Başkalarının kusurunu örtmede gece gibi ol.”

Hoşgörü - Yorumlar

YORUMLARINIZI PAYLAŞIN

 

Yapılan Yorumlar

BENZER İÇERİKLERİlginizi çekebilecek diğer içerikler

Karne akrostiş şiiri

Karne akrostiş şiiri 08 Ocak 2019

SOSYAL MEDYADA BİZSitemizin sosyal medya hesapları

ÖNE ÇIKAN KATEGORİLER

RASTGELE İÇERİKLER

S Harfi ile Başlayan Kelimeler ve Kavramlar Okula hazır gelmenin faydaları nelerdir? 387A sayısı 3 ile kalansız tam bölünebiliyorsa A yerine gelebilecek rakamların toplamı kaçtır? Çanakkale akrostiş Şiiri Marş Ağır yongayı yel kaldırmaz

FACEBOOK'TA BİZ

Online İlkokul

Hoşgeldiniz

Online İlkokul - Tüm Hakları Saklıdır