Kahkaha

Bayıldım

Cool

Kızgın

Mahcup

Öğretici

Şaşkın

Suskun

Tatlı

Üzgün

Süper

Harita Plan Kroki

Ana Sayfa » Sosyal Bilgiler » Harita Plan Kroki
Harita Plan Kroki

Harita Plan Kroki

Harita nedir?

Harita, yeryüzünün veya geniş bir bölümünün coğrafi, jeolojik ve politik özelliklerini, matematiksel formüllerden yararlanılarak belli bir ölçeğe bağlı olarak grafik yolla belirli oranlarda küçültülüp simge, renk ve bazı özel işaretlerle bir düzlem üzerine çizilmiş taslağıdır.

Haritanın temel işlevi, bölgenin topografyası ya da ilişkili diğer konularda, jeolojisi, jeomorfolojisi, iklimi, trafiği, yeraltı kaynakları, değişik bakış açılarından ekonomisi vb. hakkında bilgi vermektir. Bu haliyle harita, insandan (haritayı üreten kartograf) insana (harita kullanıcısı) yer referanslı bilgi aktaran, genel olarak basılı bir iletişim aracıdır. Harita, Uluslararası Kartograya Birliği tarafından son olarak 1991 yılında tanımlanmıştır.

Haritaların, ülkenin değişik amaçlı kalkınmasında ve taşınmaz mal hukukunda kullanılmak üzere üretilmesi genellikle devletin temel görevlerinden biridir. Bu nedenle ülkemizde de büyük ölçekli topografik içerikli haritalar devlet eliyle üretilir, ya da ihale yoluyla özel firmaların üretmesi sağlanır.

Harita türleri nelerdir?

Kara haritaları: Dünya’nın tümünü ya da bir bölümünü gösterebilir.

Gök haritaları: yıldızlar, gezegenler yer alır.

Deniz haritaları: okyanus ve denizlerin özellikleri öğrenilir.

Konularına göre kulanılan haritalar:

1-Dünya Haritası

2-Kıtalar Haritası

3-Ülkeler haritası

4-Coğrafi Bölgeler haritası

5-İller Haritası

Ölçeklerine Göre Haritalar

1-Küçük ölçekli Haritalar

2-Büyük ölçekli Haritalar

Şehir haritaları

Kadastro haritaları

Ulaşım haritaları

Alt yapı haritaları

Doğalgaz haritaları

Atıksu haritaları

Yağmursuyu haritaları

PTT haritaları

Harita bilgileri nelerdir?

Haritalar içerisinde ayrıca kullanıcı için faydalı olabilecek olan bilgiler de verilir. Özellikle turistik cep haritalarında harita dışında kalan veya haritanın arka sayfasında rehber bilgiler verilir. Bazı ülkeler tarafından hazırlanmış olan askeri amaçlı haritalarda da aynı amaçla harita etrafında kullanıcıya ayrıntılı bilgiler verildiği bilinmektedir.

Plan Nedir?

Kısaca bir bölgenin küçültülerek çizilmesi harita, Plan ise yapılması düşünülen bir projenin haritaya aktarılmasıdır.

Plan Çeşitleri:

Şehir planı

Yerleşim planı

Alt yapı planı

Doğalgaz planı

Elektrik planı

Bina planları

Temel planı

Kat palnı

Kroki Nedir?

Kroki, bir yerin (bir binanın konumu, bir sokak yada mahalle vb.) kuş bakışı görüşünün küçültülerek, ölçüsüz olarak düzlem üzerine çizilmesine, kroki denir.

Harita ve planların ölçeksiz olarak çizilmesidir. Bir yerin kuşbakışı görünüşünün kabataslak küçültülerek kağıt üzerine çizilmesidir. Kroki çizilirken yönlere dikkat edilir. Ölçek yoktur. Krokide herkes tarafından bilinen cadde, sokak ve önemli yapılar belirtilir.

Bir nesne ya da yerin başlıca özelliklerini yansıtacak biçimdeki kuş bakışı görünüşün kağıt üzerine çizimidir. Bir adresi tarif etmek için çizilen kroki, adresi bulmayı kolaylaştıran basit bir çizimdir. Kroki çizimlerinde; önemli yollar ve cadde ile sokaklar gösterilir. Kroki günlük yaşantımızda çok sık kullandığımız çizimlerdir.

Yakın çevremizi kâğıt üzerinde gösterebilmek için kroki ve plândan yararlanırız.

Sokağımızın, mahallemizin ya da semtimizin, kuş bakışı görüşünün küçültülerek, ölçüsüz olarak düzlem üzerine çizilmesine, kroki denir.

Kuş bakışı, yüksek bir yerden aşağıya doğru bütün genişliği içine alabilecek şekilde bakmak demektir. Kroki, günlük yaşantımızda çok sık kullandığımız çizimdir. Bu çizimler, ana hatlarıyla ölçmeden yapılır.

Krokiye ölçek konulmaz. Uzunluklar göz kararı ile belirtilir. Önemli yerler şematik olarak gösterilir. Krokinin çizildiği kâğıdın bir köşesine kuzey-güney doğrultusunu gösteren bir ok konulur.

Kroki, okulumuzun çevresini, mahallemizi, köyümüzü tanımada yardımcı olur. Ayrıca aradığımız bir adresi bulmak için de krokiden yararlanırız. Bir arkadaşımıza evimizin yerini basit bir kroki çizerek tarif edebiliriz. Sınıfımızın, okul bahçesinin, odamızın ve sokağımızın durumunu da kroki ile gösterebiliriz.

Harita Plan Kroki - Yorumlar

YORUMLARINIZI PAYLAŞIN

 

Yapılan Yorumlar

 • Son Yorumlar

 • SOSYAL MEDYADA BİZSitemizin sosyal medya hesapları

  ÖNE ÇIKAN KATEGORİLER

  RASTGELE İÇERİKLER

  Eşya İsilik Nedir? İsiliğin Belirtileri Nelerdir? İsilik Nasıl Tedavi Edilir? Buzullar erirse ne olur? Öğretmenim, Canım benim. Seni ben pek … Ortak kullanım alanlarını temiz tutmak için neler yapmalıyız? Uç uç böceğim yarın düğün olacak

  FACEBOOK'TA BİZ

  Online İlkokul

  Hoşgeldiniz

  Online İlkokul Sanal Alemin İlkokulu - Tüm Hakları Saklıdır