Kahkaha

Bayıldım

Cool

Kızgın

Mahcup

Öğretici

Şaşkın

Suskun

Tatlı

Üzgün

Süper

Güçlü akrabalık ilişkileri bize neler kazandırır?

Ana Sayfa » Din ve Ahlak » Güçlü akrabalık ilişkileri bize neler kazandırır?
Güçlü akrabalık ilişkileri bize neler kazandırır?

Toplu etkinliklerimiz kalabalık ve daha eğlenceli olur, sevinçlerimiz çoğalır.

Başımız derde düştüğünde elimizden tutanımız çok olur, dertlerimiz azalır, birbirimizin sorunlarını paylaşmamıza yarar.

Güven duygusunu kazandırır, saygıyı ve sevgiyi kazandırır.

Yardımlaşma içerisinde olunur, dayanışmanın önemini kavramamızı sağlar.

Güçlü akrabalık ilişkileri bizlere insanlığımızı öğretir, akrabası ile iyi ilişki kuran diğer insanlarla süper ilişki kurar.

Güçlü akrabalık ilişkileri ailemize ve çevremize saygı dolu ve kaliteli zaman geçirmeyi sağlar.

Güçlü akrabalık ilişkileri bir toplum içerisinde nasıl davranılacağını bize öğretir.

Güçlü akrabalık ilişkileri insana manevi açıdan güç katar. Kişinin iyi ve kötü gününde çevresinde ilk akrabalar olur. Dar günde ilk akrabaların kapısı çalınır. En çıkmaz durumlardan akrabalarımızın maddi ve manevi yardımları ile kurtuluruz.

Akrabalık ilişkileri hem dinimiz açısından hemde örf, adet ve geleneklerimiz açısından önemlidir.

Dinimiz sadaka, fitre veya zekat verirken bile önce kendi akrabalarına bakmamızı söylüyor. Eğer durumu iyi olmayan akrabamız varsa sadakalarımızı, zekatlarımızı ve filtrelerimizi bu akrabalarımıza vermemiz gerektiğini söylüyor.

Akrabalık bağlarını yaratan Allah, bu ilişkileri, sevgi, saygı, itaat, merhamet, yardım, ilgi, fedakarlık gibi belli fazilet ölçüleri üzerine kurmuştur. Sıla-i rahim de denilen bu bağlar, dinimizde her mü’minin göz önünde bulundurmak zorunda olduğu farz vecibelerindendir. Akrabalar arasındaki ilginin ve ilişkilerin kesilmesi ve koparılması ise, büyük günahlar arasında yer alır.

Akrabalık ilişkileri karşılıklı olursa, elbette hem daha kolay ve verimli, daha mutluluk verici hale gelir ve en güzel şekilde sürüp gider. İnsan fıtratı da böyle bir ilişkiye daha yatkındır. Sana gelene gitmek, seveni sevmek, sayanı saymak, verene vermek, ilgilenene ilgi duymak, yardım elini uzatana elini uzatmak, kendini insan sayan her kişinin yapabileceği ve yapması da gereken tabii davranışlardır.

Güzel olan akrabalık ilişkileri insanlara çok şey kazandırır. Birlikten kuvvet doğar sözünü boşuna söylememiş atalarımız.

İnsanın sosyal varlık olması kendisine yakın olan aile bireyleri ile daha yakın ilişkiler kurmasını sağlar. İnsanlar birbirleri ile münasebet kurarak bağlarını kuvvetlendirirler. Toplumu oluşturan unsurların diğeri ise akrabalıktır. İnsanlar ailesinin yanı sıra kan bağı ile bağlı olduğu akrabalarla da iletişime geçerler. Yakın ilişkiler kurarak ailesinin bir ferdi gibi davranırlar.

Akrabaların amca, hala, dayı, teyze, yeğen, kuzen, dede, nine gibi bir çok üyesi olur. Kalabalık aile insanın sırtını yaslayabileceği dev bir duvar gibidir. Ailemiz genişlemesiyle birlikte dertte sıkıntı da olduğumuz vakit bize destek çıkacak insanlar olur. Birlik beraberlik içerisinde sorunların üstesinden gelinir. Yalnızlık sorunu çekilmediği gibi dağ gibi ailemiz olur. Akraba ilişkilerini kuvvetli tutmak bizi oldukça ileriye taşır.

Güçlü akrabalık ilişkileri sayesinde paylaşılan dertlerimiz azalır, birlikte sevinç içerisinde yaşarız. Birbirimize güven duygusu hissederiz, yardımlaşma ve dayanışma en üst safhada olur. Akraba ilişkileri daima destek ve yardım içerisinde olmakta. Sürdürülebilir ilişkiler her zaman değer katar. Mutluluklarımız ortak olur, sorunlarımızın çözümü kolaylaşır, dertleşebileceğimiz yakınımızda insanlar olur. Akrabalarımız çevremizde bize en yakın insanlar olarak gelir. Ne olursa olsun kan bağımız her zaman birbirimize karşı olan sevgimizi arttırır.

Sosyal bir varlık olan insanlar birbiriyle münasebet kurarak hayatını devam ettirmek durumundadır. Toplumu meydana getiren unsurlardan birisi de akrabalardır. Dinimiz ailenin yanısıra akrabalık ilişkilerine büyük önem vermiştir. Allah-u Teala Kuran-ı Kerim’de Nisa Suresi 1. ayetinde: “… Allah’tan korkun ve akrabalık bağlarını kesmekten sakının!” buyurmaktadır.
Bilindiği gibi yakınlarımız: ana- baba, dede-nine, kardeşler, torunlar, amcalar, halalar, teyzeler ve evlilik vesilesiyle oluşan diğer akrabalardır.

Sıla-i rahim ne demektir?

Yakınlarla ilgilenmek manasına gelen sıla-i rahim, yakınlara iyilikte ve yardımda bulunmak, onlarla ilgilenmek, aradaki bağı güçlendirmek ve korumak demektir.

Güçlü akrabalık ilişkileri bize neler kazandırır? - Yorumlar

YORUMLARINIZI PAYLAŞIN

 

Yapılan Yorumlar

 • Son Yorumlar

 • SOSYAL MEDYADA BİZSitemizin sosyal medya hesapları

  ÖNE ÇIKAN KATEGORİLER

  RASTGELE İÇERİKLER

  Geometrik Cisimler ve Özellikleri nelerdir? 30 Ağustos Zafer Bayramı nedir? Sabah yataktan kalkınca hangi kişisel bakımları yapmalıyız? Tiyatro hayatımızı nasıl etkiler? Taban tabana zıt Nevruz Bayramı Akrostiş Şiiri

  FACEBOOK'TA BİZ

  Online İlkokul

  Hoşgeldiniz

  Online İlkokul Sanal Alemin İlkokulu - Tüm Hakları Saklıdır