Kahkaha

Bayıldım

Cool

Kızgın

Mahcup

Öğretici

Şaşkın

Suskun

Tatlı

Üzgün

Süper

Göremediğimiz hâlde var olduğuna inandığımız varlıklar nelerdir?

Ana Sayfa » Din ve Ahlak » Göremediğimiz hâlde var olduğuna inandığımız varlıklar nelerdir?
Göremediğimiz hâlde var olduğuna inandığımız varlıklar nelerdir?

Göremediğimiz hâlde var olduğuna inandığımız varlıklar nelerdir?

Allah’ın (c.c.) yarattığı bütün varlıklar âlemi oluşturur. Bu varlıkları duyularla algılayabilir veya akıl yoluyla düşünüp kavrayabiliriz. Âlemdeki bütün varlıkları yaratan ve evreni düzene koyan Allah’tır. Âlemde görünen ve görünmeyen sayısız varlık bulunmaktadır. İnsanlar, hayvanlar, bitkiler, dağlar, denizler, ay ve güneş görülebilen varlıklardandır.

Varlıklar arasında insanın özel bir yeri vardır. Çünkü insan akıllı bir varlıktır. Akıl, insanı diğer varlıklardan ayıran en belirgin özelliktir. İnsan, aklı sayesinde düşünebilir, doğruyu yanlıştan, iyiyi kötüden ayırabilir. İnsan, iyi olanı anlama ve onu tercih etme yeteneğine sahiptir. Bu nedenle insan yaptıklarından sorumludur. Bu özelliklerinden dolayı insanın diğer varlıklardan daha üstün olduğu Kur’an-ı Kerim’de şöyle ifade edilmiştir: “Biz, hakikaten insanoğlunu şan ve şeref sahibi kıldık. Onları, (çeşitli nakil vasıtaları ile) karada ve denizde taşıdık. Kendilerine güzel güzel rızıklar verdik. Yine onları, yarattıklarımızın birçoğundan üstün kıldık.” (İsrâ suresi, 70. ayet.)

Evrende bulunan varlıklar yalnızca duyularımızla algılayabildiklerimizden ibaret değildir. Bunların yanında göremediğimiz ve algılayamadığımız varlıklar da bulunmaktadır. Melek, cin ve şeytan görülmeyen varlıklar arasında yer alır. Bizler bu varlıkları göremeyiz. Ancak meleklerin, cinlerin ve şeytanın varlığını Allah Kur’an-ı Kerim’de bize bildirdiği için onların varlığına inanırız.

Bir şeyin varlığını kabul etmek için onun mutlaka görülmesi gerekmez. İnsanın, görmediği hâlde varlığını kabul ettiği pek çok şey vardır. Örneğin akıl, sevgi ve merhamet gözle görülmez. Ancak kimse bunların varlığını inkâr da etmez. Aynı şekilde elektrik akımını, havadaki ses dalgalarını da gözle görmemiz mümkün değildir. Bütün bu örnekler, varlıklar âleminin yalnızca gözle gördüklerimizden ibaret olmadığını ortaya koymaktadır.

Göremediğimiz hâlde var olduğuna inandığımız varlıklar nelerdir? - Yorumlar

YORUMLARINIZI PAYLAŞIN

 

Yapılan Yorumlar

 • Son Yorumlar

 • SOSYAL MEDYADA BİZSitemizin sosyal medya hesapları

  ÖNE ÇIKAN KATEGORİLER

  RASTGELE İÇERİKLER

  Gusül nedir, guslün alınışı nasıldır? Ailenize evde hangi işlerde yardım ediyorsunuz? Bayrağımızı renklerine boyayınız ve İstiklâl Marşımız’ın ilk iki dörtlüğünü yazınız. Doğru ve etkili bir iletişim kurabilmek için neler yapmalıyız? Birbirinden farklı dört doğal sayının toplamı 169’dur. Bu sayılardan en küçüğü 30 olduğuna göre en büyüğü en çok kaçtır? Okul tuvaletini kullanırken nelere dikkat etmeliyiz?

  FACEBOOK'TA BİZ

  Online İlkokul

  Hoşgeldiniz

  Online İlkokul Sanal Alemin İlkokulu - Tüm Hakları Saklıdır