Kahkaha

Bayıldım

Cool

Kızgın

Mahcup

Öğretici

Şaşkın

Suskun

Tatlı

Üzgün

Süper

Evrende nasıl Bir Düzen Vardır?

Ana Sayfa » Din ve Ahlak » Evrende nasıl Bir Düzen Vardır?
Evrende nasıl Bir Düzen Vardır?

Evrende nasıl Bir Düzen Vardır?

Allah, evrendeki varlıkları ölçülü, düzenli ve birbiriyle uyumlu olarak yaratmış ve kâinatta mükemmel bir düzen var etmiştir. Dünya’mızın dönmesi, Güneş’in, Ay’ın ve yıldızların hareketleri, gece ve gündüzün, mevsimlerin oluşumu, yağmurun oluşması hep bu mükemmel düzenin sonucunda gerçekleşmektedir. Kur’an-ı Kerim’de pek çok ayette
evrendeki düzene dikkat çekilmektedir. Örneğin bir ayette, “Güneş, kendisi için belirlenen yerde akar (döner). İşte bu, azîz ve alîm olan Allah’ın takdiridir. Ay için de birtakım menziller (yörüngeler) tayin ettik… Ne Güneş Ay’a yetişebilir ne de gece gündüzü geçebilir. Her biri bir yörüngede yüzmektedir. (Yâsîn suresi, 38 – 40. ayetler.) buyrulmaktadır. Başka bir ayette ise şu ifadeler yer almaktadır: “Biz gökten belli bir ölçüde su indirdik de (faydalanmanız için) onu yeryüzünde tuttuk… onunla sizin için hurma bahçeleri ve üzüm bağları meydana getirdik. Bu bağ ve bahçelerde sizin için pek çok meyveler vardır ve siz onlardan yiyorsunuz.” (Mü’minûn suresi, 18 – 19. ayetler.)

Vücudumuzda da mükemmel bir düzen vardır. Organlarımız birbiriyle uyumlu ve düzenli çalışmaktadır. Solunum, dolaşım, sindirim sistemlerimizde görev alan organlar programlanmış bir şekilde Allah’ın onlar için belirlediği görevlere uygun olarak çalışmaktadır. Uykuya daldığımızda yaşamımızı devam ettirmemiz için çalışması zorunlu olan kalp, akciğer gibi organlarımız görevlerine devam ederken dinlenmemizi, rahatlamamızı sağlayan kaslar, sinirler gevşemektedir. Bu ölçüyü, bu düzeni vücudumuza yerleştiren Allah’tır. Bu konuda Kur’an’da şöyle buyrulmaktadır: “Ey insan! Seni yaratan, şekillendirip ölçülü yapan, dilediği bir biçimde seni oluşturan cömert Rabb’ine karşı seni ne aldattı?” (İnfitâr suresi, 6 – 8 ayetler.)

Evrendeki mükemmel düzen ve uyum, Allah’ın her varlığı bir ölçü çerçevesinde, belirli bir plan dâhilinde yarattığını göstermektedir. Evrendeki bu uyum, tesadüfen veya kendiliğinden oluşamaz.

Evrende nasıl Bir Düzen Vardır? - Yorumlar

YORUMLARINIZI PAYLAŞIN

 

Yapılan Yorumlar

BENZER İÇERİKLERİlginizi çekebilecek diğer içerikler

Karikatürler

Karikatürler 03 Eylül 2020

Pervane yapma etkinliği

Pervane yapma etkinliği 30 Ağustos 2020

 • Son Yorumlar

 • SOSYAL MEDYADA BİZSitemizin sosyal medya hesapları

  ÖNE ÇIKAN KATEGORİLER

  RASTGELE İÇERİKLER

  İlköğretim haftasını Görgü kuralları ile ilgili şiirler L Harfi ile Başlayan Kelimeler T Harfi ile Başlayan Kelimeler N Harfi ile Başlayan Kelimeler ve Kavramlar Her yıl bugün olur, Otuz Ağustos

  FACEBOOK'TA BİZ

  Online İlkokul

  Hoşgeldiniz

  Online İlkokul Sanal Alemin İlkokulu - Tüm Hakları Saklıdır