Kahkaha

Bayıldım

Cool

Kızgın

Mahcup

Öğretici

Şaşkın

Suskun

Tatlı

Üzgün

Süper

Evdeki kaynakları daha tasarruflu kullanmak için neler yapmalıyız?

Ana Sayfa » Eğitim ve öğretim » Evdeki kaynakları daha tasarruflu kullanmak için neler yapmalıyız?
Evdeki kaynakları daha tasarruflu kullanmak için neler yapmalıyız?

Evdeki kaynakları daha tasarruflu kullanmak için neler yapmalıyız?

Evimizde gereksiz yanan lambaları ve izlenmeyen televizyonu kapatmalıyız. Böylece elektriği daha az kullanmış oluruz.

Evimizi tasarruflu lambalar ile aydınlatmalıyız. Ayrıca ışık miktarı ayarlanabilen lambaları da tercih edebiliriz. Bu lambalar elektrik tasarrufuna yardımcı olur.

Evimize elektrikli ev aletlerini alırken enerjiyi verimli tüketenleri tercih etmeliyiz. A sınıfı elektrikli ev aletleri uzun süre kullanımda elektrik tasarrufu sağlar.

Buzdolabı kapısının uzun süre açık kalması daha fazla elektrik harcanmasına neden olur. Bu yüzden buzdolabımızın kapısını kapalı tutmalıyız.

Bulaşık makinesi ile elde yıkamayı su tasarrufu yönünden karşılaştıralım: Bulaşık makinesi bir yıkamada 15 litreye yakın su harcarken elde yıkamada 35 litreye yakın su harcanır. Bu karşılaştırmaya göre bulaşık makinesinin daha az su harcadığı görülür.

Evimizde sebze ve meyve yıkadığımız atık suyu değerlendirebiliriz. Bu atık su ile evimizdeki çiçekleri, bahçemizdeki ağaçları sulayabiliriz.

Paramızı da gereksiz yere harcamayarak tasarruf yapabiliriz. Harçlıklarımızı sabırla biriktirerek bir ihtiyacımızı karşılayabiliriz.

İhtiyacımız kadar yemek yapmalıyız. İhtiyacımızdan fazla pişirdiğimiz yemekler bozularak çöpe gidecektir. Ekmeği de yeterince almalıyız. Fazla alınan ekmekler hemen bayatlar. Bayatlayıp çöpe giden her ekmek, paramızın da çöpe gitmesi anlamına gelir.

Tasarruf yapmak istiyorsak tüketebileceğimiz kadar yemek pişirmeli, yiyeceğimiz kadar ekmek almalıyız.

Şayet fazla ekmek kalırsa bozulmadan evde değerlendirebiliriz. Fazla ekmekleri yumurta ile kızartarak güzel bir kahvaltı hazırlayabiliriz. Bayat ekmekleri kıyma ile karıştırarak köfte yapabiliriz.

Evdeki ekmeklerimizi kurutabiliriz. Kurutulmuş ekmekleri mutfak robotunda çekerek galeta unu elde elderiz. Galeta ununu daha sonra kullanabiliriz.

Senem, elektrik faturalarının yüksek olduğunu görmüş. Faturalarının daha düşük olması için ailece çeşitli önlemler almaya karar vermişler. Alınan önlemlere göre faturaya ödenecek para miktarının azaldığını görmüşler.

Evdeki kaynakları daha tasarruflu kullanmak için neler yapmalıyız? - Yorumlar

YORUMLARINIZI PAYLAŞIN

 

Yapılan Yorumlar

 • Son Yorumlar

 • SOSYAL MEDYADA BİZSitemizin sosyal medya hesapları

  ÖNE ÇIKAN KATEGORİLER

  RASTGELE İÇERİKLER

  Gerçek ve Mecaz Anlamlı Kelimeler Sosyal Bilgiler dersinde öğrenilecek kavramlar nelerdir? K Harfi ile Başlayan Şehir İsimleri Başka haldeyim 1 Haziran Türk Hava Kuvvetlerinin kuruluş günü Aç at yol almaz, aç it av almaz atasözünün anlamı nedir?

  FACEBOOK'TA BİZ

  Online İlkokul

  Hoşgeldiniz

  Online İlkokul Sanal Alemin İlkokulu - Tüm Hakları Saklıdır