Kahkaha

Bayıldım

Cool

Kızgın

Mahcup

Öğretici

Şaşkın

Suskun

Tatlı

Üzgün

Süper

Duyu organlarının önemi nedir ve temel görevleri nelerdir?

Ana Sayfa » Eğitim ve öğretim » Duyu organlarının önemi nedir ve temel görevleri nelerdir?
Duyu organlarının önemi nedir ve temel görevleri nelerdir?

Duyu organlarının önemi nedir ve temel görevleri nelerdir?

Çevremizde gerçekleşen olayları duyu organlarımızı kullanarak algılarız. Duyu organlarımız sayesinde yiyeceklerin tadını alır, öğretmenimizin sesini duyarız. İçtiğimiz suyun sıcak mı yoksa soğuk mu olduğuna karar verirken, kitabımızdaki yazıları okurken, bir çiçeği koklarken duyu organlarımızdan yararlanırız.

Vücudumuzda göz, kulak, burun, dil ve deri olmak üzere beş duyu organı vardır. Aşağıdaki görselde duyu organlarımızın vücudumuzdaki yerleri gösterilmiştir.

Görme Organımız: Göz

Göz, cisimlerin şeklini, rengini ve büyüklüğünü kısacası görüntüsünü algılamamızı sağlayan duyu organıdır.

Göz, çevreden aldığı ışık sayesinde görmeyi sağlar. Bu nedenle ışığın olmadığı ortamlarda görme olayı gerçekleşemez. Görevini yalnızca ışığın varlığında gerçekleştirebilir.

Gözyaşı sadece, ağladığımızda gözümüzden akan tuzlu bir sıvı değildir. Gözyaşı, içinde bulunan bazı maddeler sayesinde gözü mikroplardan koruyucu etkiye sahiptir.

İşitme Organımız: Kulak

Sesleri işitmemizi sağlayan duyu organımızdır. Kulak, çevreden gelen sesleri işitmemizi sağlar. Kulağımız çevremizdeki insanlarla iletişim kurmamıza yardımcı olur.

Ailemizin, hayvanların, teknolojik aletlerin, arkadaşlarımızın ve öğretmenlerimizin sesini kulağımız sayesinde duyarız.

Koku Alma Organımız: Burun

Burun, kokuları algılamamızı sağlayan duyu organıdır. Burnumuz aynı zamanda solunan havanın temizlenmesini, ısıtılmasını ve nemlendirilmesini sağlar.

Besinlerin kokusunu algıladığımız duyu organımızdır. Annemizin pişirdiği kekin, bahçedeki gülün ve bayramlarda misafirlerin eline döktüğümüz kolonyanın kokusunu burnumuz sayesinde algılarız.

Koku alma duyusu çabuk yorulur. Bu nedenle bir kokuyu algıladığımız yerde bir süre geçtikten sonra o kokuyu algılamamız ve diğer kokulardan ayırt etmemiz zorlaşır.

Tat Alma Organımız: Dil

Besinlerde temel olarak tatlı, tuzlu, ekşi ve acı olmak üzere dört çeşit tat olduğu kabul edilir. Besinlerin tadını algılamamızı sağlayan duyu organımız dildir.

Gözleriniz kapalı bile olsa bir dilim elma ile bir dilim armudu ayırt edebilir misiniz? Bu soruya birçoğunuz “evet” cevabı verecektir. Çünkü elma ile armudun tadı farklıdır. Bunu elma ve armudu yiyerek dilimiz sayesinde anlarız.

Dokunma Organımız: Deri

Deri, dokunma duyusu organıdır. Deri sayesinde cisimlerin sert mi, yumuşak mı olduğunu algılarız. Havanın sıcak mı, soğuk mu, suyun sıcak mı, soğuk mu olduğuna derimiz ile karar veririz.

Deri, vücudumuzun dışını tamamen kaplar. Bu nedenle derinin, en büyük duyu organımız olduğunu söyleyebiliriz. Ayrıca deri, vücudumuzu dış etkilere karşı korur. Deri aynı zamanda fazla suyun ve tuzun terleme yoluyla dışarı atılmasına yardımcı olur.

Koku ve tat alma duyularımız arasında bir ilişki var mıdır?

Bir pastaneden gelen böreğin, bir manavdan gelen portakal veya mandalinanın kokusu birçok insanın hoşuna gider. Fakat grip ya da nezle olup hastalandığınızda genellikle burnunuz tıkandığı için besinlerin kokusunu tam alamazsınız. Böyle durumlarda hasta kişiler genellikle bir şey yiyip içmek istemez.

Burnumuz ve gözlerimiz kapalı iken çeşitli yiyeceklerin ne olduğunu ayırt etmekte zorlanırız. Burnumuz açık ancak gözlerimiz kapalı ise yiyeceklerin tadını daha kolay algılarız. Çünkü çiğneme sayesinde besinlerin kokusu ağzın arkasındaki boşluktan burnumuza ulaşır. Böylece burnumuz açık iken çiğnediğimiz besinin ne olduğuna karar verebiliriz.

Duyu organlarının önemi nedir ve temel görevleri nelerdir? - Yorumlar

YORUMLARINIZI PAYLAŞIN

 

Yapılan Yorumlar

 • Son Yorumlar

 • SOSYAL MEDYADA BİZSitemizin sosyal medya hesapları

  ÖNE ÇIKAN KATEGORİLER

  RASTGELE İÇERİKLER

  Komşularımızla ilişkilerimizi geliştirmek için neler yapabiliriz? On beş Temmuz gecesi oynadı yer yerinden Gülleri hiç solmayan, Kokusu kaybolmayan, Sevap Vücudumuzun destek ve hareket sistemi nedir ve nasıl çalışır? Ağır taş batman döver

  FACEBOOK'TA BİZ

  Online İlkokul

  Hoşgeldiniz

  Online İlkokul Sanal Alemin İlkokulu - Tüm Hakları Saklıdır