Kahkaha

Bayıldım

Cool

Kızgın

Mahcup

Öğretici

Şaşkın

Suskun

Tatlı

Üzgün

Süper

Dünya Sağlık Haftası nedir?

Ana Sayfa » Belirli Günler ve Haftalar » Dünya Sağlık Haftası nedir?
Dünya Sağlık Haftası nedir?

Dünya Sağlık Haftası nedir?

7 Nisan tarihi, Dünya Sağlık Örgütünün (WHO) anayasasının yürürlüğe girdiği tarihtir. Bu nedenle tüm dünyada 7 Nisan Dünya Sağlık Günü olarak kutlanır. Dünya Sağlık Örgütü, Birleşmiş Milletler’e bağlıdır ve toplum sağlığıyla ilgili uluslararası çalışmalar yapar. 1945 yılında ABD’nin San Francisco kentinde toplanarak Birleşmiş Milletler Konferansı’nda oy birliği ile alınan kararla bu günü resmi olarak Dünya Sağlık Günü kabul etmiştir.

Hayatımızda her şeyden önemli olan sağlığımızı idrak edebilmek amacıyla Birleşmiş Milletler’de alınan bir karar ile birlikte 1945 yılından itibaren 7 Nisan, Dünya Sağlık Günü olarak kutlanmaktadır.

19-22 Temmuz 1946 tarihlerinde New York’ta düzenlenen Uluslararası Sağlık Konferansı’nda BM’e üye 51 ülkenin temsilcisi ile Gıda ve Tarım Örgütü (FAO), Uluslararası Çalışma Örgütü (ILO), Birleşmiş Milletler Eğitim Bilim ve Kültür Örgütü (UNESCO), OIHP (Merkezi Paris’te bulunan Uluslararası Halk Sağlığı Bürosu), PAHO, Kızılhaç, Dünya İşçi Sendikaları Federasyonu ve Rockefeller Vakfı temsilcileri Dünya Sağlık Örgütü anayasasını oluşturmuşlardır.

Dünya Sağlık Örgütü Anayasası 22 Temmuz 1946 tarihinde 61 ülkenin temsilcisi tarafından imzalanmıştır. Dünya Sağlık Örgütü Anayasası en az 26 üye ülke tarafından resmen kabulü ile yürürlüğe girecektir. Bu süre içerisinde Dünya Sağlık Örgütü işlevlerini yerine getirmesi için Ara Komisyon seçilmiştir. Ara Komisyon iki yıl süreyle Dünya Sağlık Örgütü’nün görevlerini yürütmüştür. Yugoslav Prof. Dr. Andrija Stampar başkanlığındaki Ara Komisyon tüm çalışmalarını tamamlamış ve 26 üye ülkenin onayı 7 Nisan 1948’de gerçekleşmiştir.

Dünya Sağlık Örgütü Anayasası’nın yürürlüğe girdiği 7 Nisan her yıl “Dünya Sağlık Günü” olarak kutlanmaya başlanmıştır.

Dünya Sağlık Haftası nedir? - Yorumlar

YORUMLARINIZI PAYLAŞIN

 

Yapılan Yorumlar

BENZER İÇERİKLERİlginizi çekebilecek diğer içerikler

Pervane yapma etkinliği

Pervane yapma etkinliği 30 Ağustos 2020

 • Son Yorumlar

 • SOSYAL MEDYADA BİZSitemizin sosyal medya hesapları

  ÖNE ÇIKAN KATEGORİLER

  RASTGELE İÇERİKLER

  Fare, çıktığı deliği bilir Hayat Bilgisi Dersi Birinci Sınıf Kazanımları Bizim eller ne güzel eller, Söylesin şirin diller. Tiyatro ve konser salonlarının mimarisi, ne için tasarlanmıştır? Elleri konuşuyor Mustafa Kemal’in Bay Mikrop, Bay Mikrop,

  FACEBOOK'TA BİZ

  Online İlkokul

  Hoşgeldiniz

  Online İlkokul Sanal Alemin İlkokulu - Tüm Hakları Saklıdır