Kahkaha

Bayıldım

Cool

Kızgın

Mahcup

Öğretici

Şaşkın

Suskun

Tatlı

Üzgün

Süper

Dostluk

Ana Sayfa » Din ve Ahlak » Dostluk
Dostluk

Dostluk

Dostluk Nedir? Dostluk Ne Demektir? Dostluk Kelimesinin Anlamı Nedir?

Dostluk üzerine kompozisyon

Dostluk hakkında kompozisyon

Dostluk ile ilgili kompozisyon

Dostluk, tek bir tanımı olmayan bir kavramdır. Paylaşmak, güvenmek, fedakârlık ve açık sözlülüktür.

Hayat, dümdüz bir yol değildir. Herkesin hayatında dönem dönem inişler ve çıkışlar vardır. Bu yüzden her gün mutlu ve neşeli olamayabiliriz. Bazı günler kendimizi mutsuz ve kötü hissederiz. Bugünlerde ise, en çok ihtiyaç duyduğumuz olan şey bir dosttur. Çünkü dostlarımızla sorunlarımızı ve problemlerimizi paylaşabiliriz; ama önemli olan gerçek bir dost bulabilmektir. Mutlu olduğunuz zaman yanınızda birçok insan bulabilirsiniz; peki ya mutsuz ve üzgün olduğunuzda da o insanlar yanınızda mıdır? İşte dostluk bir mum ışığına benzer, ortalığa karanlık hâkim olduğunda ancak belli olur.

Dostluk, bir insanla her gün telefonda 3-4 kez konuşmak, bir kişin hayatını ve yaşadıklarını derinlemesine bilmek değildir, ya da sürekli görüşmek de değildir. Başı gerçekten sıkıntıdaysa, yardıma koşacak ilk kişiysen, aynı şekilde onun da öyle olduğunu biliyorsan işte bu gerçek dostluktur.

Dostluğun insan hayatındaki değeri bir ekmek, su kadar değerlidir. Artık kimsenin birbirine güveni kalmadığı şu zor hayatta gerçek bir dostumuz varsa eğer kıymetini bilmeliyiz. Çünkü arkadaş çok bulunur; ama dost zor bulunur.

Dostluk, insanın gerçekten yanlız hissetmediği zamandır. İyi gününde, kötü gününde ve en önemlisi kendinini kendin hissettiğin zaman 1 dakika olsun yanından ayrılamayan, öl dediğinizde ölebilecek yeri geldiğinde hiç düşünmeden canını verebilecek ama asla arkanızdan vurmayacaktır. Kavga, barış, küslük ve mutlu anlar yaşayabileceğimiz, en kötü günde bile birbirimize destek olabileceğimiz ama hayatta birbirimizden birşey esirgemeyeceğimiz insanlar ile kurulur dostluk. Yaşamak ve ölüm arasındaki ince çizgi kadar sabır, güç, kuvvet  ve en önemlisi merhamet isteyen bir şeydir.

Dostluk, bir gün sürmez o bir gün dostluk değildir. Bu bağ uzun yıllara dayanır. Çünkü bu uzun süreçte karşılıklı bir şekilde destek, güven ve içten bir samimiyet ile bağlanma vardır. 1 günlük dostluklar ince bir ipe benzer bir yere takılır ve hemen kopar. Yıllar süren dostluk ise lastik gibidir. Kim çeker ise çeksen onlar çektikçe dostlar kenetlenir ve daha çok güçlenirler. Ama güven, kardeşlik, sevgi ve en önemlisi karşılıklı saygı biterse lastik kopar ver artık dostluğun anlamı kalmaz.

Dost olacak insan zor seçilir. Çünkü çoğu insan, gaddar, korkutucu, hain, sevgisiz ve bazen çok acımasız oluyorlar. Dostumuzu seçerken dış görünüşüne değil sadece içinde küçük yer kaplayan ama bize insan bağı kurmaya sağlayan, tüm duygu ve düşüncelerimizi hissetmemize fırsat veren kalbimize bakmalıyız. Eğer yürekten istersek o zaman doğru arkadaşı seçer ve dostluk adımlarını atıp bir yola koyulursunuz. İnsani ve duygusal bağlarımız bu doğrultuda ise işte o zaman tam bir dost olursunuz.

Dost iyi günümüzde yanımızda olup bize destek olan kişilere denir. Dostlar zor günlerimizde yanımızda olur bunu kendi çıkarları icin değil bize değer verdikleri için yaparlar.

Bizim her yakın arkadaşımız dost değildir. Dostlar her zaman yanımızda olan bizi seven kişilerdir. İnsan herkesin iyi günde kötü günde yanında olacağı bir dosta ihtiyaç duyar. Dostlar zor zamanlarımızda bize büyük destek olurlar, hoş zamanlarımızda ise mutlu anlarımızı bizimle daha da mutlu hale getirirler.

Gerçek dostlar kolay kolay bulunmaz. Birbirlerine güvenip fedakarlık yapmak zaman alabilir ama gerçek dostu bulduğumuzda onu kaybetmemek için çaba harcamalı onun her zaman yanında olmalıyız ve ona iyi bir dost olduğumuzu biz de hissettirmeliyiz.

Dostluk nedir?

Dostluk - Yorumlar

YORUMLARINIZI PAYLAŞIN

 

Yapılan Yorumlar

 • Son Yorumlar

 • SOSYAL MEDYADA BİZSitemizin sosyal medya hesapları

  ÖNE ÇIKAN KATEGORİLER

  RASTGELE İÇERİKLER

  Farz, vacip ve sünnet nedir? Allah insanlığa kitaplar indirdi, Hakk’ı hakikati onlarla bildirdi, Mecaz Anlam Havada uçuşan sarı yapraklar İklim koşullarının ve yer şekillerinin insan hayatı için önemi nedir? Acemi katır kapı önünde yük indirir atasözünün anlamı nedir?

  FACEBOOK'TA BİZ

  Online İlkokul

  Hoşgeldiniz

  Online İlkokul Sanal Alemin İlkokulu - Tüm Hakları Saklıdır