Kahkaha

Bayıldım

Cool

Kızgın

Mahcup

Öğretici

Şaşkın

Suskun

Tatlı

Üzgün

Süper

Doğal Işık Kaynağı

Ana Sayfa » Bilişim ve Teknoloji » Doğal Işık Kaynağı
Doğal Işık Kaynağı

Doğal Işık Kaynağı

Doğal Işık Kaynağı nedir? Doğal Işık Kaynağı ne demektir?

Kendiliğinden ışık üreten ışık kaynaklarına doğal ışık kaynakları denir. Güneş, yıldızlar, şimşek, yıldırım, ateş böceği ve deniz diplerinde yaşayan bazı balıklar doğal ışık kaynaklarıdır. Doğal ışık kaynaklarından yeteri kadar yararlanılamadığı zaman insanlar tarafından üretilen yapay ışık kaynaklarıkullanılır.

Güneş Işığı

Güneşten gelen beyaz ışık gerçekte dalga boyu muhtelif olan bir seri renkli ışığın karışımından ibarettir. Beyaz ışık prizmadan geçirilerek kesiksiz bir yelpaze halinde kırmızı, turuncu, sarı, yeşil, mavi ve mor renkler elde edilir. Bu renklerin her biri belirli bir dalga boyuna karşılık gelir

Güneş ışığı diğer aydınlatma araçlarının erişmeye çalıştığı bir özelliğe sahiptir. Güneş ışığı bünyesinde bütün renkleri taşır.

Görünür ışık yukarıda bahsedildiği gibi elektromanyetik dalga yelpazesi içerisinde sadece küçük bir bölüm oluşturur.

Güneşten gelen elektromanyetik dalga yelpazesi sadece görünür ışık bölgesini içermez. Görünür ışık bölgesine yakın olan yakın mor ötesi ışınları ve yakın kızıl ötesi ışınları da içerir. Peki gözle göremediğmiz bu ışınlar ne işe yarar?

Bilindiği üzere mor ötesi ışınlar gözle görülemezler ve kısa dalga boylu oldukları için yüksek enerji taşırlar ve canlılar için zararlıdırlar Ancak güneşten gelen yakın mor ötesi ışınların enerjileri sanki öyle bir ayarlanmıştır ki canlılar için gerekli olan d vitamini sentezi için en uygun miktarla sınırlandırılmıştır.

Doğal Işık Kaynakları:

Güneş

Yıldız

Ateş böceği

Yapay Işık Kaynakları:

Odun ateşi

Meşale

Mum

Gaz lambası

Ampul

El feneri

Doğal ışık kaynakları nelerdir?

Doğal Işık Kaynağı - Yorumlar

YORUMLARINIZI PAYLAŞIN

 

Yapılan Yorumlar

BENZER İÇERİKLERİlginizi çekebilecek diğer içerikler

SOSYAL MEDYADA BİZSitemizin sosyal medya hesapları

ÖNE ÇIKAN KATEGORİLER

RASTGELE İÇERİKLER

Nitelendirmek Kasılıp gevşeyerek solunuma yardımcı olan organ nedir? Yol gözlemek O Harfi ile Başlayan Eş Sesli Kelimeler Efsaneler Hayvanlar ile İlgili Bilmeceler

FACEBOOK'TA BİZ

Online İlkokul

Hoşgeldiniz

Online İlkokul - Tüm Hakları Saklıdır