Kahkaha

Bayıldım

Cool

Kızgın

Mahcup

Öğretici

Şaşkın

Suskun

Tatlı

Üzgün

Süper

Doğadan yararlanarak yönümüzü nasıl buluruz?

Ana Sayfa » Coğrafya » Doğadan yararlanarak yönümüzü nasıl buluruz?
Doğadan yararlanarak yönümüzü nasıl buluruz?

Doğadan yararlanarak yönümüzü nasıl buluruz?

Yönümüzü bulabilmek için güneşten yararlanabiliriz. Sağ kolumuzu güneşin doğduğu tarafa gelecek şekilde kollarımızı açalım. Bu durumda sağ kolumuz doğuyu, sol kolumuz batıyı, önümüz kuzeyi, arkamız ise güneyi gösterir.

Doğada bulunan çeşitli canlıların yaşam biçimlerini inceleyerek yönümüzü bulabiliriz. Örneğin karıncalar, yuva yaparken çıkardıkları toprakları, yuvanın kuzeyine yığarlar. Yuvanın ağzı ise güney yönüne doğru bakar. Bu bilgiyi kullanarak yönümüzü belirleyebiliriz.

Büyük kayaların ve bazı ağaçların kuzey yönüne bakan taraflarında yosun oluştuğunu görürüz. Buna göre yüzümüz kuzeye bakacak şekilde vücudumuzu çeviririz. Kollarımızı açarız. Sağ kolumuz doğuyu, sol kolumuz batıyı, önümüz kuzeyi, arkamız ise güneyi gösterir.

Gündüz yönümüzü bazı doğal yöntemleri kullanarak bulabilmeyi öğrendik. Geceleyin ise Kutup Yıldızı’ndan yararlanarak yönümüzü bulabiliriz. Kutup Yıldızı daima kuzeyi gösterir. Çok parlak bir yıldız olduğu için de onu kolaylıkla fark edebiliriz. Kutup Yıldızı ile kuzey yönünü bulduktan sonra sağımız doğuyu, solumuz batıyı ve arkamız da güneyi gösterecektir.

Yön bulmakta kullanılan aletin adı pusuladır. Pusulanın orta kısmında hareketli bir ibre vardır. Bu ibrenin boyalı  kısmı (kırmızı ucu) kuzeyi gösterir. Kuzey yönünü bulduktan sonra diğer yönleri de bulabiliriz. Pusulamız yoksa doğal yön bulma yöntemlerini kullanarak yönümüzü bulabiliriz.

Yönümüzü pusula yardımıyla doğru bir şekilde bulabiliriz. Ancak pusulamız yoksa yönümüzü doğadan yaralanarak da bulabiliriz.

Bunun için güneşin doğuşu ve batışı, ağaçların ve kayaların yosunlu yüzü ve Kutup Yıldızı bize yardımcı olacaktır.

Doğadan yararlanarak yönümüzü nasıl buluruz? - Yorumlar

YORUMLARINIZI PAYLAŞIN

 

Yapılan Yorumlar

BENZER İÇERİKLERİlginizi çekebilecek diğer içerikler

 • Son Yorumlar

 • SOSYAL MEDYADA BİZSitemizin sosyal medya hesapları

  ÖNE ÇIKAN KATEGORİLER

  RASTGELE İÇERİKLER

  Windows İşletim Sistemlerinin Tarihi Gelişimi nasıldır? Görüş Keskin sirke küpüne zarardır İnsanlar Arasındaki Benzer ve Farklı Özellikler Nelerdir? Damda leylek tak tak tak Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi Dersinde kullanılacak öğretim yöntem ve teknikleri nelerdir?

  FACEBOOK'TA BİZ

  Online İlkokul

  Hoşgeldiniz

  Online İlkokul Sanal Alemin İlkokulu - Tüm Hakları Saklıdır