Kahkaha

Bayıldım

Cool

Kızgın

Mahcup

Öğretici

Şaşkın

Suskun

Tatlı

Üzgün

Süper

Dini Öğrenmenin Önemi nedir?

Ana Sayfa » Din ve Ahlak » Dini Öğrenmenin Önemi nedir?
Dini Öğrenmenin Önemi nedir?

Dini Öğrenmenin Önemi nedir?

Din hakkında bilgi sahibi olmalıyız. Din ahlaklı olmayı gerektirir. Doğru ve dürüst olmalı, saygılı ve duyarlı olamalı, araştırma yapmalı ve bilgiyi kaynağından öğrenmeliyiz. Dini öğrenmek bir ihtiyaçtır.

Dinimizi doğru bir şekilde nereden öğrenebiliriz?

Dinimizi doğru öğrenmek davranışlarımızı nasıl etkiler?

İnsan, doğuştan belirli duygulara sahiptir. Örneğin korktuğunda güvenli bir yer, yalnızlık çektiğinde bir arkadaş arar. Aynı şekilde kişinin yüce bir varlığa inanmak istemesi de doğuştan gelen bir duygudur.

Din, diğer insanlarla olan ilişkilerimizde bize yol gösterir. Bir arada yaşadığımız insanlara ve doğaya karşı sorumluluğumuzu bize hatırlatır. Canlılara sevgi ile bakmamızı öğütler. Bu öğütlerden haberdar olabilmek için dini öğrenmemiz gerekir.

Din, insanların mutluluğu için Allah (c.c.) tarafından gönderilmiştir. Dinin içerisinde inanç, ibadet ve ahlak kurallarına yer verilmesinin sebebi budur.

Dinin gayesi, insanları dünyada ve ahirete mutlu etmektir. Dindeki emir ve yasaklar, bu mutluluğu sağlamak içindir.

Dini doğru öğrenmek, bizi batıl inanç ve hurafelere inanmaktan, kötü davranışlardan uzak tutar. Davranışlarımızda bilinçli olmamızı sağlar. Öğrendiğimiz doğru bilgiler sayesinde yaşamımız daha kolay ve anlamlı hâle gelir. Bütün bunlar, dinimizi doğru öğrenmenin ne kadar önemli bir ihtiyaç olduğunu gösterir. Din, Allah’a (c.c.) inanmamızı ve yalnız ona ibadet etmemizi emreder. İnsanları sevmemizi, komşu ve akrabalarımızla iyi ilişkiler kurmamızı öğütler. İnsanlarla ilişkilerimizde adalete önem vermemizi ister. Doğayı ve çevreyi korumamız gerektiğini belirtir. Dinimiz bize okumayı, kendimize, ailemize, vatanımıza ve milletimize faydalı insan olmayı emreder. Bunun için de dinimizin temel kaynağı olan Kur’an-ı Kerim’i okuyup anlamalıyız.

Din, Allah tarafından gönderilmiştir.

Din, insanların mutluluğunu sağlamak için gönderilmiştir.

Din; insanları iyiye, doğruya ve güzele davet etmiştir.

Dini doğru öğrenmek bizi yanlış bilgilerden ve batıl inançlardan uzak tutar, davranışlarımızda bilinçli olmamıza yardım eder.

Dini Öğrenmenin Önemi nedir? - Yorumlar

YORUMLARINIZI PAYLAŞIN

 

Yapılan Yorumlar

BENZER İÇERİKLERİlginizi çekebilecek diğer içerikler

Karikatürler

Karikatürler 03 Eylül 2020

Pervane yapma etkinliği

Pervane yapma etkinliği 30 Ağustos 2020

 • Son Yorumlar

 • SOSYAL MEDYADA BİZSitemizin sosyal medya hesapları

  ÖNE ÇIKAN KATEGORİLER

  RASTGELE İÇERİKLER

  Tekerlemeler A Harfi ile Başlayan Deyimler ve Anlamları Adamak kolay, ödemek güçtür Okulda sağlığımızı korumak için neler yapmalıyız? Korku Ağzı açık kalmak deyiminin anlamı nedir?

  FACEBOOK'TA BİZ

  Online İlkokul

  Hoşgeldiniz

  Online İlkokul Sanal Alemin İlkokulu - Tüm Hakları Saklıdır