Kahkaha

Bayıldım

Cool

Kızgın

Mahcup

Öğretici

Şaşkın

Suskun

Tatlı

Üzgün

Süper

Ders araç gereçleri nelerdir?

Ana Sayfa » Hayat Bilgisi » Ders araç gereçleri nelerdir?
Ders araç gereçleri nelerdir?

Ders araç gereçleri

Ders araç gereçleri nelerdir?

Eğitim öğretim yılı boyunca hangi ders araç gereçleri kullanılır?

Eğitim öğretim yılı içinde kullandığımız ders araç gereçleri hangileridir?

Ders araç gereçlerinin günlük ders programına göre hazırlanması neden önemlidir?

Bir işi yapmak veya bitirmek için kullanılan malzemelere araç gereç denir. Günlük hayatımızda işlerimizi yaparken birçok araç gereçten yararlanırız. Marangoz, işlerini yaparken matkap, çekiç, tornavida gibi araçları kullanır. Eczacı, bilgisayar, ilaç, dolap gibi araçlardan yararlanır. Öğrencinin araç gereci defteri, kitabı, kalemi, silgisi, cetveli, çantası gibi birçok malzeme kullanır.

Okulda hangi malzemeler kullanılır?

Okulda derslerde kullanılan malzemeler bizlerin işlerini kolaylaştırır. Ders araç gereçleri ihtiyacımız olduğu zaman kullandığımız malzemelerdir. Kitap ve defter gibi araçlar bilgiyi bir arada görmek ve bilgiyi kullanmakta yardım alabileceğimiz malzemeler olduğu  için önemlidir.

Derse hazırlık yaparken ders araç gereçlerinin önemi nedir?

Okula  gitmeden önce günlük ders programımıza bakarak bu araç gereçleri yanımıza almamız gerekir. Hangi dersimiz varsa o dersle ilgili defter, kitap olmazsa olmaz ders araç gereçleridir.

Okul ile ilgili  işlerimizi kolaylaştırmak için haftalık ders programımızı kolayca görebileceğimiz bir yere asmak bize yarar sağlar. Ders programımızın asılacağı yerler buzdolabı veya oda kapımızın üzeri olabilir.

Ders araç gereçleri nasıl ve neye göre belirlenir?

Derslere ait araç gereçler derslere ve sınıf düzeyine göre farklılık gösterir. Beden eğitimi dersi için eşofman, spor ayakkabı, yedek iç çamaşırı, çorap gibi malzemeler gerekliyken müzik dersi için müzik defteri, flüt gereklidir.

Sınıf düzeyinin farklılığı da ders araç gereçlerini belirlerken önemli bir etkendir. Birinci sınıf Türkçe defteri ile dördüncü sınıf Türkçe defteri aynı değildir.  Birinci sınıfta dört çizgi üç aralıktan oluşan satırlara sahip küçük bir deftere yazarken dördüncü sınıfta iki çizgi arasına ve büyük bir deftere yazı yazılır.

Ders araç gereçlerini kullanırken nelere dikkat edilmelidir?

Ders araç gereçlerini ihtiyaç duyulduğunda, doğru  zamanda, doğru yerde bulundurmalıyız ve doğru şekilde kullanmalıyız. Türkçe dersinde matematik kitabımızın yanımızda olması araç gerecin yanlış zamanda yanımızda olduğunu gösterir.

Kalem kutumuzun dolapta olması kulağa ne kadar komik gelir, öyle değil mi?  Derslerimiz için gerekli araç gerecin çantamızda veya varsa dolabımızda olması gerekir. Beden Eğitimi dersi bittikten sonra spor eşyalarımızın bulunduğu çantanın sıramızda olmaması gerekir veya hayat bilgisi dersi başladığında  önceki derse ait matematik defterinin kaldırılmış olması gerekir.

Araç gereçlerin temiz ve düzenli kullanımları da çok önemlidir. Yıpranmasını önlemek  kullanımımıza bağlıdır. Araç gereçlerimizi en azından  ihtiyacımızı karşılayacak süre boyunca  özenerek kullanmalıyız. Silgi, kalem gibi malzemeler çok kullanılan araç gereçlerdir. Bu araç gereçleri de gereksiz kullanmaktan kaçınmalıyız.

Ders araç gereçleri nelerdir? - Yorumlar

YORUMLARINIZI PAYLAŞIN

 

Yapılan Yorumlar

 • Son Yorumlar

 • SOSYAL MEDYADA BİZSitemizin sosyal medya hesapları

  ÖNE ÇIKAN KATEGORİLER

  RASTGELE İÇERİKLER

  Su dediğin böyle olur Burçların insan karakteri üzerinde tesiri var mıdır? Kaza ya da acil durum meydana geldiğinde ve kriz durumlarında neler yapılmalıdır? Maddelerin özellikleri ile ilgili drama etkinliği Ortak kullanım alanlarını temiz tutmak için neler yapmalıyız? Vaktiyle her türlü maddi imkâna sahip olmasına rağmen can sıkıntısından …

  FACEBOOK'TA BİZ

  Online İlkokul

  Hoşgeldiniz

  Online İlkokul Sanal Alemin İlkokulu - Tüm Hakları Saklıdır