Dengeli ve düzenli beslenmek için neler yapmalıyız?

Dengeli ve düzenli beslenmek için neler yapmalıyız?

Sağlıklı büyümek için dengeli ve düzenli beslenmeliyiz. Bunun için kahvaltı, öğle ve akşam yemeği olmak üzere üç ana öğün yemek yemeliyiz. Özellikle kahvaltı yapmadan okula gitmemeliyiz.

Ana öğünlerimiz arasında ara öğünlere de yer vermeliyiz. Ara öğünlerde fındık, fıstık, badem ve ceviz gibi kuru yemişler yiyebiliriz. Ayrıca süt, yoğurt ve meyve de tüketebiliriz.

Besinler, bitkisel ve hayvansal olarak ikiye ayrılır. Nohut, fasulye, bezelye ve mercimek bitkisel ürünler; et, tavuk, balık, yumurta ve süt ise hayvansal ürünlerdir. Bu besinler vücudumuzun büyüyüp gelişmesini sağlar. Ayrıca kemiklerimizi, kaslarımızı güçlendirir ve yaralarımızı iyileştirir.

Makarna, ekmek, patates, pirinç, yağ ve şeker gibi yiyecekler vücudumuza enerji verir.

Beslenmemiz ve sağlıklı büyümemiz için öğünlerimizde sebze ve meyveleri yeteri kadar tüketmeliyiz. Sebze ve meyveler bizi hastalıklara karşı korur. Ayrıca sebze ve meyve tüketimi göz ve cilt sağlığımız için de önemlidir.

Portakal, mandalina, muz, nar, limon gibi meyveler kış meyveleridir. Lahana, ıspanak, havuç karnabahar, brokoli ve pırasa gibi sebzeler ise kış sebzeleridir. Kış meyvelerinden olan portakal, mandalina, nar ve limon gibi meyveler bizi soğuk algınlığına karşı korur.

Üzüm, kiraz, kavun, karpuz, çilek, erik, dut ve elma gibi meyveler ise yaz meyveleridir. Fasulye, domates, biber, kabak, patlıcan gibi sebzeler ise yaz sebzeleridir.

Sebze ve meyveleri tüketirken mevsiminde yetişenleri tercih etmeliyiz.

Büyümek, gelişmek ve sağlığımızı korumak için dengeli ve düzenli beslenmeliyiz. Dengeli ve düzenli beslenmek, vücudumuz için gerekli besinleri yeterli miktarda ve uygun zamanlarda tüketmek demektir. Bir günde kahvaltı, öğle ve akşam yemeği olmak üzere üç öğün yemek yemeliyiz. Ara öğünlerimizi de ihmal etmemeliyiz. Ayrıca öğünlerimizde her çeşit besinden tüketmeye de özen göstermeliyiz. Beslenmemizde kullandığımız sebze ve meyvelerin, mevsimine uygun olanlarını seçmeliyiz.

Dengeli ve düzenli beslenmezsek vücudumuzun hastalıklara karşı direnci azalabilir. bu yüzden sık sık hastalanabilir ve okulumuzu aksatabiliriz.

Beslenirken yiyecek israfından kaçınmalıyız. Yiyebileceğimiz kadar yemek ve ekmek almalıyız.

Günümüzde beslenmeyle ilgili hangi sağlık problemleri görülmektedir?

Günümüzde beslenmeyle ilgili birçok sağlık problemi görülmektedir. Obezite, çölyak, besin alerjisi ve diyabet bu hastalıklardan bazılarıdır. Obezite, aşırı şişmanlık demektir. Aşırı ve yanlış beslenme ile az hareket etme obezitenin başlıca nedenlerindendir. Çölyak hastaları, içinde buğday, arpa ve yulaf olan yiyecekleri yememelidirler. Bu hastalar, doktorların önerdiği yiyecekleri yemelidirler.

Diyabet hastaları ve besinlere karşı alerjisi olanlar doktorların beslenme önerilerine uygun davranmalıdırlar. Verilen beslenme çizelgesine uymalıdırlar. Doktor kontrollerine zamanında gitmelidirler.

Dengeli ve düzenli beslenmek, egzersiz yapmak birçok hastalıktan korunmamızı sağlar.

You may also like...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.