Kahkaha

Bayıldım

Cool

Kızgın

Mahcup

Öğretici

Şaşkın

Suskun

Tatlı

Üzgün

Süper

Çoklu zeka kuramı nedir?

Ana Sayfa » Eğitim ve öğretim » Çoklu zeka kuramı nedir?
Çoklu zeka kuramı nedir?

Çoklu zeka kuramı nedir?

ÇOKLU ZEKÂ KURAMI

Harward Gardner, 1983’te yayımladığı “Frames of Mind” adlı kitabında kültürler arası insan kavrayışı perspektifini destekleyen “Çoklu Zekâ Kuramı”nı sunmuştur. Zekâlar insanların konuştuğu dillerdir ve kısmen kişinin içinde yaşadığı kültürden etkilenir. Zekâlar herkesin problem çözmede ve yaratıcılıkta kullanabileceği malzemelerdir. Gardner’ın yedi zekâsının kısa tanımları aşağıda verilmiştir:

Dil zekâsı: Kelimelerle düşünme ve karmaşık anlamları dili kullanarak ifade etme yetisini içerir. Yazarlar, şairler, gazeteciler, konuşmacılar ve haber yayıncıları yüksek seviyede dil zekâsına sahiptirler.

Mantıksal-matematiksel zekâ: Karmaşık matematik işlemleri yapmayı, önermeleri incelemeyi, hesap yapmayı, sayısal değerler vermeyi mümkün kılar. Bilim adamları, matematikçiler, muhasebeciler, mühendisler ve bilgisayar programcıları güçlü mantıksal-matematiksel zekâ gösterirler.

Uzamsal zekâ: Denizcilerin, pilotların, heykeltıraşların, ressamların ve mimarların ihtiyacı olan üç boyutlu düşünme yetisini sağlar. İç ve dış betimlemeleri idrak etmeyi, şekilleri yeniden yaratmayı, dönüştürmeyi ve farklılaştırmayı, objeleri uzayda hareket ettirmeyi, grafik bilgileri oluşturmayı ve çözmeyi mümkün kılar.

Bedensel-kinestetik zekâ: Fiziksel becerilerin gelişimini sağlar. Atletlerde, dansçılarda, cerrahlarda ve el sanatlarıyla uğraşan insanlarda belirgindir. Batı toplumlarında fiziksel becerilere zihinsel beceriler kadar değer verilmez fakat bazı toplumlarda kişinin vücudunu kullanabilme becerisi hayatını sürdürebilmesi için çok önemlidir.

Müzikal zekâ: Vurgu, melodi, ritim ve tonlamaya karşı hassas olan insanlarda belirgindir. Bestecilerde, müzisyenlerde, enstrüman yapan insanlarda ve iyi dinleyicilerde baskın bir zekâdır.

Sosyal zekâ: Başka insanlarla etkili iletişim kurma ve karşısındakini anlama kapasitesidir. Başarılı öğretmenlerde, politikacılarda, oyuncularda belirgindir.

Öze dönük zekâ: Kişinin kendini iyi anlaması ve hayatını planlama ve yönlendirme yetisidir. Filozoflarda öze dönük zekâ çok gelişmiştir.

Gardner, zekâların kendi sıraladıklarıyla sınırlı kalmaması gerektiğini vurgular. Fakat bu yedi zekâ türünün insan kapasitesini daha önceki bütünsel teorilerden daha iyi tanımladığını düşünür. Çoğu standart IQ testinin ölçtüğü sınırlı yeteneklerin aksine, Gardner’ın teorisi insan olmanın ne demek olduğuna dair geniş bir tasvir yaparak zekânın alt zekâları da olduğunu vurgular. Örneğin müzikal zekâda çalmak, söylemek, dinlemek gibi alt gruplar bulunabilir. Benzer şekilde diğer zekâlarda da birçok alt grup vardır.

Çoklu zeka kuramı nedir? - Yorumlar

YORUMLARINIZI PAYLAŞIN

 

Yapılan Yorumlar

BENZER İÇERİKLERİlginizi çekebilecek diğer içerikler

Karakulak ile Tomurcuk

Karakulak ile Tomurcuk 20 Ekim 2020

 • Son Yorumlar

 • SOSYAL MEDYADA BİZSitemizin sosyal medya hesapları

  ÖNE ÇIKAN KATEGORİLER

  RASTGELE İÇERİKLER

  Kâğıt katlama sanatı ile ev yapımı (origami) Resimlerde verilen taşıtları türlerine göre sınıflandırınız. R Harfi ile Başlayan Atasözleri ve Anlamları Mesleklerin hayatımızdaki yeri ve önemi nedir? Sağlığa zararlı alışkanlıklar nelerdir? Güvenli sürüş kuralları nelerdir?

  FACEBOOK'TA BİZ

  Online İlkokul

  Hoşgeldiniz

  Online İlkokul Sanal Alemin İlkokulu - Tüm Hakları Saklıdır