Kahkaha

Bayıldım

Cool

Kızgın

Mahcup

Öğretici

Şaşkın

Suskun

Tatlı

Üzgün

Süper

Çevremizdeki varlıkların hareketleri özellikleri nelerdir?

Ana Sayfa » Bitkiler » Çevremizdeki varlıkların hareketleri özellikleri nelerdir?
Çevremizdeki varlıkların hareketleri özellikleri nelerdir?

Çevremizdeki varlıkların hareketleri özellikleri nelerdir?

Gün içinde yaptığımız hareketler nelerdir?

Serap sabahleyin annesinin sesiyle uyandı:

— Serap kalk kızım, sabah oldu.

Serap, yataktan kalkıp lavaboya gitti. Elini ve yüzünü yıkadı. Daha sonra odasına döndü ve yatağını topladı. Pijamalarını çıkarıp okul kıyafetlerini giydi. Arkadaşı Hande’den okumak için ödünç aldığı kitabı, bugün geri vermesi gerektiğini hatırladı. Kitabı çantasına koydu.

Serap mutfağa gittiğinde annesi kahvaltısını çoktan hazırlamıştı. Kahvaltısını yaptı ve kahvaltıdan sonra dişlerini fırçaladı.

Serap, okula vardığında sözünde durarak Hande’ye kitabı verdi. Hande’ye teşekkür ettikten sonra sırasına oturdu. Ders için gerekli hazırlıkları yaptı. Öğretmeni derse geldiğinde ayağa kalktı.

Bir gün içerisinde Serap’ın yaptığı hareketlerin benzerlerini hepimiz yapıyoruz.

Çevremizdeki varlıkların hareketleri nelerdir?

İnsanlar oynamak, seyahat etmek, alışveriş yapmak, gezip eğlenmek, temizlik yapmak gibi amaçlarla hareket ederler. Hayvanlar ise genellikle beslenmek ve tehlikelerden korunmak için hareket ederler.

Bitkiler toprağa sabitlenmiş varlıklardır. Hiç hareketsizmiş gibi görünen bitkiler kökleriyle suya, yapraklarıyla da güneş ışığına doğru yönelirler.

Top, masa, oyuncak araba, kalem ve çanta gibi varlıklar dışarıdan bir etki olmadıkça hakeret edemezler. Bu tür varlıkları yalnızca dışarıdan bir etkiyle hareket ettirebiliriz. Örneğin, yazdıklarımızı silerken silgiyi, giyinirken kıyafetlerimizi hareket ettiririz.

Hızlanan hareket ve Yavaşlayan Hareket nedir?

Atletizm yarışmalarında atletler belirli bir mesafeyi en kısa sürede koşmaya çalışırlar. Belirlenen mesafeyi en kısa sürede koşan atlet en hızlı, en uzun sürede koşan atlet ise en yavaş olandır. Yarışmayı, en hızlı koşan atlet kazanır.

Otomobil, otobüs ve tren gibi ulaşım araçları her zaman hızlı hareket etmezler. Ulaşım araçları yolun durumuna göre hızlarını azaltıp yavaşlarlar. Örneğin, bir otomobilin hareketi sırasında sürücü, kırmızı ışığa yaklaştığında frene basar. Böylece otomobilin hızı azalır ve otomobil bir süre sonra durur. Otomobilin yaptığı bu harekete yavaşlayan hareket denir. Otomobil, yeşil ışık yandığında tekrar harekete başlar ve otomobilin hızı artar. Otomobil, bu durumda hızlanan hareket yapar.

Bir topu havaya doğru fırlattığımızda top önce yükselir, ardından yere düşer. Bu top yukarı çıkarken yavaşlayan, aşağı inerken ise hızlanan hareket yapar.

Sallanma Hareketi yapan varlıklar nelerdir?

Bir varlığın peş peşe ileri-geri veya aşağı-yukarı yönde tekrarlayarak yaptığı harekete sallanma hareketi denir. Örneğin, çocuk parkında bindiğiniz salıncaklar sallanma hareketi yapar.

Sarkaçlı duvar saatinin sarkacı bir sağa, bir sola hareket eder. Duvar saatinin sarkacı, sallanma hareketi yapar.

Dönme hareketi yapan varlıklar nelerdir?

Sıcak yaz günlerinde serinlemek için vantilatör kullanılır. Vantilatörün pervanesi kendi etrafında sürekli hareket ederek dönme hareketi yapar.

Lunaparkta bindiğiniz dönme dolap ve hareket eden bir arabanın tekerleği de dönme hareketi yapan varlıklara örnektir.

Yön Değiştirme Hareketi yapan varlıklar nelerdir?

Bir varlığın ilerlediği yönün değişmesine yön değiştirme hareketi denir. Futbol oyununda kaleci kendisine gelen topa vurarak topu kaleden uzaklaştırır. Bu durumda futbol topu yön değiştirme hareketi yapar.

Voleybol oyununda top, iki oyuncu grubu arasında gidip gelerek yön değiştirme hareketi yapar. Aynı takımın oyuncuları da paslaşarak topun yön değiştirmesini sağlar.

Lunaparklarda gördüğünüz çarpışan arabalar veya yolda virajı dönmeye çalışan otomobiller yön değiştirme hareketi yapar.

Çevremizdeki varlıkların hareketleri özellikleri nelerdir? - Yorumlar

YORUMLARINIZI PAYLAŞIN

 

Yapılan Yorumlar

BENZER İÇERİKLERİlginizi çekebilecek diğer içerikler

 • Son Yorumlar

 • SOSYAL MEDYADA BİZSitemizin sosyal medya hesapları

  ÖNE ÇIKAN KATEGORİLER

  RASTGELE İÇERİKLER

  Kütüphaneler Haftası ile ilgili Şiirler Fazıl Hüsnü DAĞLARCA Kimdir? Hayvanlar ile İlgili Bilmeceler Meksika Hakkında Bilgiler (Information about Mexico) Arkadaşlarımızın olumlu ve olumsuz davranışları bizi nasıl etkiler? R Harfi ile Başlayan Atasözleri ve Anlamları

  FACEBOOK'TA BİZ

  Online İlkokul

  Hoşgeldiniz

  Online İlkokul Sanal Alemin İlkokulu - Tüm Hakları Saklıdır