Kahkaha

Bayıldım

Cool

Kızgın

Mahcup

Öğretici

Şaşkın

Suskun

Tatlı

Üzgün

Süper

Çevremizdeki Işık Kaynakları Nelerdir?

Ana Sayfa » Bilişim ve Teknoloji » Çevremizdeki Işık Kaynakları Nelerdir?
Çevremizdeki Işık Kaynakları Nelerdir?

Çevremizdeki Işık Kaynakları Nelerdir?

Bazı cisimler çevrelerine ışık yayarlar.

Farklı ışık kaynakları vardır.

Işık kaynakları, doğal-yapay oluşları ve parlaklıkları bakımından sınıflandırılır.

Bazı cisimler, ortamda bulunan başka ışık kaynaklarının varlığında ışık yayıyormuş gibi görünürler.

Işık bir enerji türüdür.

İnsanlar tarafından üretilmeyen ışık kaynakları doğal ışık kaynaklarıdır. İnsanlar tararafından üretilenler ise yapay ışık kaynaklarıdır. Gruplandırma buna göre yapılmalıdır.

Ay bir ışık kaynağı değildir, Güneş’ten aldığı ışıkla aydınlanır. Bu durumda Ay geceleri güneşten aldığı ışığı yansıtarak daha açık, net ve parlak görünür.

Doğadaki bazı canlılar doğal ışık kaynağıdır. Yaz gecelerinde ateş böcekleri yapılarında gerçekleşen bazı olaylar sayesinde etralarına ışık saçar. Böylece düşmanlarının kendilerine zarar vermesine engel olurlar. Doğada bazı mantar türleri ve denizin derinliklerinde yaşayan kimi balıklar ışık yaydıkları için doğal ışık kaynaklarıdır.

Havanın açık ve bulutsuz olduğu bir gecede ormanda yaptığımız yürüyüş sırasında etrafımızı görmemizi sağlayan nedir? Hava açık ve bulutsuz olmasaydı bu yürüyüşü kolayca yapabilir miydik? Gündüz, varlıkları Güneş’in yaydığı ışık sayesinde görürüz. Güneş battıktan bir süre sonra görebilmek için ışık kaynaklarını kullanırız.

Yıldızlar geceleri efrafa ışık saçar. Gündüz güneş ışıkları daha güçlü olduğu için diğer yıldızları göremeyiz.

Varlıkları görebilmemiz için bir ışık kaynağından çıkan ışıkların varlıklara çarparak gözümüze gelmesi gerekir. Görme organımız olan göz, ışığı algılayarak görmemizi sağlar. Eski çağlarda yaşayan insanlar ışığın gözlerden çıktığına inanırlardı. Ancak gözümüz bir ışık kaynağı değildir. Her ışık bir kaynaktan gelir. Işık yayarak çevresini aydınlatan her şey ışık kaynağıdır. Dünya’nın en büyük ışık kaynağı Güneş’tir. Yıldızlar, şimşek, ampul, mum ve ateş böceği ışık kaynaklarına örnek olarak verilebilir.

Bir yıldız olan Güneş, Dünya’mızın hemen hemen tüm ışık enerjisi ihtiyacını karşılar. Güneş gibi insanlar tarafından üretilmemiş, kendiliğinden ışık yayan cisimlere doğal ışık kaynakları adı verilir. Doğal ışık kaynakları, yapılarına bağlı olarak sürekli ışık yayabilir. Yıldızlar, yağmurlu havalarda çakan şimşek de doğal ışık kaynaklarıdır. İnsanlar karanlıkta etraflarını görebilmek için çeşitli aydınlatma araçları kullanırlar. İnsanların bu amaçla ürettikleri ışık kaynaklarına yapay ışık kaynakları adı verilir. Ampul, mum, gaz lambası, meşale ve kandil yapay ışık kaynaklarındandır.

Ateş böceği, yıldızlar, Güneş, şimşek doğal ışık kaynaklarıdır.

Trafik lambaları , floresan, lamba, masa lambası, ampul, gaz lambası, mum, el feneri
meşale, kandil yapay ışık kaynaklarıdır.

Alüminyum folyo, Ay, ayna, ışık kaynağı olmadığı hâlde ışık yayıyormuş gibi görünürler.

Her ışık kaynağının parlaklığı aynı değildir. Kullanım alanlarına göre parlaklıkları farklı
yapay ışık kaynakları geliştirilmiştir.

Çevremizdeki bazı varlıklar, ışık kaynağı olmadığı hâlde, başka ışık kaynaklarının etkisiyle ışık yayıyormuş gibi görünürler.

Alüminyum folyo, trafik levhaları, reflektör gibi üzerlerine ışık düştüğünde, ışık yayıyormuş gibi görünen cisimlere aydınlatılmış cisim denir. Bu cisimlerin yapımında özel maddeler kullanıldığı için ışık yayıyormuş gibi görünürler.

Gezegenler de Ay gibi kendi ışıklarını üretemezler, Güneş’ten aldıkları ışıkla parlak görünürler. Ancak yıldızlar, Güneş gibi kendi ışıklarını üretirler.

Güneş battıktan sonra Ay’ı neden daha iyi görebiliyoruz? Çevremizdeki bazı varlıklar, ortamda bulunan başka ışık kaynaklarının etkisiyle ışık yayıyormuş gibi görünürler. Örneğin, Ay ışık yayıyormuş gibi görünse de bir ışık kaynağı değildir. Güneş’ten aldığı ışıkla aydınlanır ve parlak görünür. Alüminyum folyo, ayna, kaşık, reflektör ve trafik levhaları gibi cisimler de ışık kaynağı değillerdir. Bu cisimleri görebilmemiz için üzerlerine ışık düşmesi gerekir. Üzerlerine ışık düştüğünde parlak görünen bu cisimlere aydınlatılmış cisimler denir. Bulutsuz bir gecede gökyüzüne baktığımızda birçok gök cismi görürüz. Yıldızlar kendileri ışık ürettikleri için parlak görünürler. Gezegenler ise bir ışık kaynağı olmayıp güneş ışığı sayesinde parlak görünürler. Gök cisimlerinden ışıkları titreşerek görünenler yıldız, titreşmeden sürekli parlak görünenler ise gezegen veya uydulardır.

Karanlıkta fark edilebilmek için giysilerimizin açık renkli veya parlak olmasına dikkat
etmeliyiz. Özellikle geceleri görev yapan trafik polisleri, temizlik işleri yapan görevliler
sürücüler tarafından kolay fark edilebilecek şekilde giyinmektedir.

Işık Enerji midir?

Suyla doldurduğumuz iki bardaktan birini gölgeye, diğerini güneş ışığını doğrudan alan bir yere bıraktığımızı düşünelim. Bir süre sonra bardaklardaki sulardan hangisi daha sıcak olur? Güneş ışığının zamanla giysilerinizi soldurduğunu gözlemlediniz mi? Cisimler üzerinde bu değişimlere yol açan etki ışık enerjisidir. Işığın sahip olduğu enerji, maddelerin değişimine yol açabilir. ilaç şişelerinin üzerinde “Işıktan Koruyunuz!” uyarısını gördünüz mü? Bu uyarının nedeni ışığın maddeler üzerindeki etkileridir.

Çevremizdeki Işık Kaynakları Nelerdir? - Yorumlar

YORUMLARINIZI PAYLAŞIN

 

Yapılan Yorumlar

SOSYAL MEDYADA BİZSitemizin sosyal medya hesapları

ÖNE ÇIKAN KATEGORİLER

RASTGELE İÇERİKLER

Uç uç böceğim yarın düğün olacak T Harfi ile Başlayan Eş Sesli Kelimeler Vatan ve millet konulu şiirler Modern kölelik düzeni ve sessiz cinayet Hareket nedir? Yaşasın Okulumuz Akrostiş Şiiri

FACEBOOK'TA BİZ

Online İlkokul

Hoşgeldiniz

Online İlkokul Sanal Alemin İlkokulu - Tüm Hakları Saklıdır