Kahkaha

Bayıldım

Cool

Kızgın

Mahcup

Öğretici

Şaşkın

Suskun

Tatlı

Üzgün

Süper

Bireysel özelliklerimiz ve yeteneklerimiz nelerdir?

Ana Sayfa » Hayat Bilgisi » Bireysel özelliklerimiz ve yeteneklerimiz nelerdir?
Bireysel özelliklerimiz ve yeteneklerimiz nelerdir?

Bireysel özelliklerimiz ve yeteneklerimiz nelerdir?

Bizi birbirimizden ayıran özelliklerimiz, yeteneklerimiz ve bizi biz yapan farklılıklarımız nelerdir?

Herkesin benzer ve farklı özellikleri vardır. İnsanlar, sahip oldukları özellikleriyle değerlidir. Bazı insanlar, sakin, güler yüzlü, bazıları yardımseverdir. Çalışkan olmak, iyi biri olmak, lider olmak, cesur olmak insanların sahip oldukları kişisel özelliklerden bazılarıdır.

Saçımızın rengi, uzunluğu ya da kısalığı, boyumuz, kilomuz, ten rengimiz, göz rengimiz fiziksel özelliklerimizdendir. Bazı arkadaşlarımız şişman, bazıları ise çok zayıf olabilir. Bazı arkadaşımız da gözlüklü olabilir. İnsanları dış görünüşleri ile değerlendirmemeliyiz. Herkesi olduğu gibi kabul etmeliyiz. Farklılıkları, hoşgörü ile karşılamalıyız.

Sınıfta, okulda, mahallede birçok arkadaşımız vardır. Bu arkadaşlarımızın yetenekleri de birbirinden farklıdır. Bazı arkadaşlarımız resim yapmada başarılıdır. Bazıları çok iyi şarkı söyler. Kimi arkadaşımız, çok güzel şiirler yazar. Bazıları basketbolda başarılıdır. Ayrıca satranç oynamak, bir müzik aleti çalmak, rol yapmak da yetenek ister. Yeteneklerimizi geliştirmeliyiz. Bunun için de çok çalışıp o konuda eğitim almalıyız. Boş zamanlarımızı da yeteneklerimizi geliştirmek için değerlendirmeliyiz.

Herkesin başarılı olduğu bir iş vardır. Bazı insanlar çok güzel şarkı söyler, müzik aleti çalar, futbol oynar, şiir yazar, resim yapar veya yazı yazar. Bizler de güçlü yanımızı düşünmeliyiz. Kendimizi tanımak, güçlü yanlarımızı bilmek ve bunları geliştirmek bizi başarıya götürür.

Arkadaşlarımızla benzer ve farklı yönlerimiz vardır. Benzer ve farklı yönlerimiz arkadaş olmamıza engel değildir. Adımız, soyadımız, göz rengimiz, en iyi yapabildiğimiz şey, en sevdiğimiz yemek, en sevdiğimiz spor, ten rengimiz, saç rengimiz, boyumuz farklı olabilir. Bu farklılıklar arkadaş olmamıza engel değildir. Arkadaşlarımızın farklı fiziksel özellikleri, farklı yetenekleri, hoşlandığı şeyler, güçlü ve zayıf yanları, ilgi duyduğu konular, vb. daha bir çok fiziksel ve kişisel özellikleri bizimle aynı olmayabilir. Fiziksel ve kişisel özelliklere, benzerliklere ve farklılıklara saygı duymalıyız.

Bireysel özelliklerimiz ve yeteneklerimiz nelerdir? - Yorumlar

YORUMLARINIZI PAYLAŞIN

 

Yapılan Yorumlar

 • Son Yorumlar

 • SOSYAL MEDYADA BİZSitemizin sosyal medya hesapları

  ÖNE ÇIKAN KATEGORİLER

  RASTGELE İÇERİKLER

  Kütüphanede uyulması gereken kurallar nelerdir? İ Harfi ile Başlayan Kelimeler Şiirler Yörük Ali Efe kimdir? Cumhuriyet ne demek Pek iyi bilmiyordum. Müzik dersinde öğrenilen kavramlar

  FACEBOOK'TA BİZ

  Online İlkokul

  Hoşgeldiniz

  Online İlkokul Sanal Alemin İlkokulu - Tüm Hakları Saklıdır