Kahkaha

Bayıldım

Cool

Kızgın

Mahcup

Öğretici

Şaşkın

Suskun

Tatlı

Üzgün

Süper

Bireysel Farklılıklarımız Nelerdir?

Ana Sayfa » Sosyal Bilgiler » Bireysel Farklılıklarımız Nelerdir?
Bireysel Farklılıklarımız Nelerdir?

Bireysel Farklılıklarımız Nelerdir?

Bizi arkadaşlarımızdan ayıran özelliklerimiz nelerdir?

Genel olarak insanların ortak özellikleri oldugu gibi, birbirinden farklı özellikleri de vardır.

Bu farklı özellikler; boy, kilo, saç rengi, göz rengi, parmak izi gibi fiziksel özellikler ile ilgi, yetenek, zevk, beğeni gibi kişilik özellikleridir.

Toplumu olusturan farklı bireysel özelliklere sahip insanların, bir arada mutlu ve huzurlu yaşayabilmesi, son derece önemlidir. Bunun için öncelikle insanların birbirinden farklı olduklarını kabul etmeliyiz. Fiziksel veya kişilikle ilgili özelliklerinden dolayı insanlara kötü davranmamalı, farklılıklara saygı göstermeliyiz. Unutmayalım ki farklılıklarımız bizi zenginleştiren, bizim ufkumuzu genişleten yanlarımızdır.

Bireysel farklılıklarımız zenginliğimizdir. Bireysel farklılıkları tanımalı ve kabul etmeliyiz. Birey, toplumda yaşayan ve başkalarından ayırt edici özellikleri bulunan insandır. Bireylerin ortak ve birbirinden farklı özellikleri vardır. Duygular, duyu organları, beslenme ihtiyacı, ad-soyad tüm bireylerde var olan ortak özelliklerdir. Bireylerin fiziksel ve duygusal özellikleriyle, ilgi ve yetenekleri birbirinden farklıdır.

İnsanların ortak özellikleri yanında farklı özellikleri de vardır. Farklılıklar zenginlik olarak kabul edilir. Bir arada mutlu ve huzurlu bir yaşam sürdürebilmek için farklılıklarımızı kabul etmemiz ve birbirimize saygı duymanız gerekir.

Ortak Özelliklerimiz

Hepimiz insanız ve bireyiz.
Hepimizin bir adı vardır.
Hepimizin giyinme, barınma ve beslenme gibi temel ihtiyaçları vardır.
Hepimizin yetenekleri vardır.
Hepimizin saçı, gözü, ağzı, burnu, ağırlığı, vb. vardır.
Hepimizin düşünceleri vardır.
Hepimiz oyun oynamak ve sevilmek isteriz.

Fiziksel Özelliklerimiz Nelerdir?

Ben düz, siyah saçlı ve çekik gözlüyüm.
Ben beyaz tenli, düz ve sarı saçlıyım. Arkadaşlarıma göre biraz kiloluyum.
Benim siyah, kıvırcık saçlarım var. Gözlerim ise yeşil renkli.
Ben, arkadaşlarımdan daha uzun boyluyum. Düz, kahverengi saçlarım var ve yeşil gözlüyüm.
Ben kumralım ve arkadaşlarıma göre kısa boyluyum.
Ben, yaşıtlarıma göre da ha kilolu ve uzun boyluyum. Arkadaşlarım otuz altı numara ayakkabı giyerken ben kırk numara ayakkabı giyiyorum. Kısa, kıvırcık saçlıyım. Esmer tenliyim.

Parmak izimiz de bizi diğer insanlardan farklı kılan fiziksel özelliklerimizdendir. İki kişinin parmak izinin tıpatıp aynı olma olasılığı 64 milyarda birdir. Bu nedenle parmak izi, imza işlemi görmektedir. Bu yöntem, okuma yazma bilmeyen insanların resmî islerini yapabilmeleri için uygulanmaktadır.

Parmak izi nedir?

Parmak izi, parmak ucu derisin de yer alan ve göz ile görülebilen kıvrımlı çıkıntıların bir yerde bıraktığı çizgili şekillere verilen addır. Parmak uçlarındaki dış deriye ait bu çıkıntılara papilla adı verilir. Parmaklarımıza dikkatlice bakarsak, papillanın, bir çok çizginin farklı biçimlerde bir araya gelmesiyle oluştuğunu görürüz. Parmak izlerini oluşturan parmak ucundaki çıkıntılar, yaralar olmadığı sürece parmak izlerindeki çizgiler, insan yaşamı boyunca değişmez. Parmak izi, kimlik belirleme konusunda kullanılan önemli bir ögedir.

Parmak izi dışında, her insanda farklı olan başka fiziksel özellikler nelerdir?

Avuç içinde ki çizgiler de parmak izlerimizi oluşturan çizgiler gibi insandan insana farklılık gösterir. Göz retinası da hiçbir insanda aynı değildir. Bu üçü, bizim biyolojik kimlik kartımızı oluşturur.

Fiziksel özellikler insanları birbirinden farklı kılar.

Fiziksel Özellikler: Cinsiyet, saç rengi, ten rengi, göz rengi, boyumuz, kilomuz, bedenimiz, dişlerin görünümü, vs.

Duygusal Özellikler: Sakin, hareketli, çekingen, vurdum duymaz, inatçılık, umursamaz, kararlı, sinirli, duygusal, endişeli, güler yüzlü, neşeli, durgun, somurtkan, utangaç, vs.

İnsanları Birbirinden Ayıran İlgi ve Yetenekler

İlgi ve yeteneklerimiz de bizi birbirimizden farklı kılan özelliklerdir.

İnsanların birbirinden farklı özellikleri, fiziksel özellikleri ile sınırlı değildir. İlgilendiğimiz konular, yeteneklerimiz, beğenilerimiz de birbirimizden farklı yanlarımızı oluşturur. Sınıfınızı düşününüz. Sınıfta güzel şarkı söyleyen, iyi resim yapabilen ya da spor yapmaktan hoşlanan öğrenciler vardır.

Sizden bir çalışma yapmanız istediğinde öncelikle bu çalışmanın ne olacağını, kendi ilgi ve yeteneğinize göre belirlersiniz. Sonrasında ise konuşarak, resim yaparak ya da şiir yazarak kendinize göre bir çalışma ortaya koyarsınız.

İlgi ve Yetenekler: Futbol oynamak, basketbol oynamak, voleybol oynamak, müziği sevmek, müzik dinlemek, dans etmek, kitap okumak, öykü yazmak, şiir yazmak, resim çizmek, gezmek, bilgisayar kullanmak, yüzmek, koleksiyon yapmak, tiyatroyu beğenmek, vs.

Bireysel Farklılıklarımız Nelerdir? - Yorumlar

YORUMLARINIZI PAYLAŞIN

 

Yapılan Yorumlar

BENZER İÇERİKLERİlginizi çekebilecek diğer içerikler

Karne akrostiş şiiri

Karne akrostiş şiiri 08 Ocak 2019

SOSYAL MEDYADA BİZSitemizin sosyal medya hesapları

ÖNE ÇIKAN KATEGORİLER

RASTGELE İÇERİKLER

Yıl 1919, Atam düştü yollara şiiri Takvim nedir? Trafik işaret ve levhalarının anlamları nelerdir? Acemi nalbant gibi kâh nalına vurur, kâh mıhına atasözünün anlamı nedir? V Harfi ile Başlayan Kelimeler Atatürk’ün bilime ve akılcılığa verdiği önem

FACEBOOK'TA BİZ

Online İlkokul

Hoşgeldiniz

Online İlkokul - Tüm Hakları Saklıdır