Kahkaha

Bayıldım

Cool

Kızgın

Mahcup

Öğretici

Şaşkın

Suskun

Tatlı

Üzgün

Süper

Berat

Berat

 Berat nedir? Berat ne demektir? Berat kelimesinin anlamı nedir?

Genellikle iş hayatı ve sanayi alanındaki bir buluş, bir icat için devlet tarafından verilen ve buluştan yararlanma hakkını gösteren, o icattan yararlanmayı sağlayan belge.

Geçmişte berat kelimesi nasıl kullanılırdı? Osmanlı döneminde, herhangi bir göreve getirilen, devlet tarafından aylık bağlanan, ayrıcalık, nişan ya da san verilen kimseler için çıkarılan padişah buyruğu, padişah fermanı.

Berat kelimesinin aslı ”Berâettir.” Beraat sözlükte, ”bir zorluktan kurtarmak ve berî olmak” demektir. Berat borçtan kurtulma, temize çıkıp aklanma, ceza veya sorumluluktan kurtulma gibi mânâlara gelir.

Berat, Arapça bir kelime olup anlamı ise ‘bağışlanmak, temize çıkmak’ olarak bilinir. Berat kelimesi Türkçe’de Beraat olarak bilinmekle birlikte bir zorluktan kurtulmak anlamına da gelebilmektedir.

Berat - Yorumlar

YORUMLARINIZI PAYLAŞIN

 

Yapılan Yorumlar

BENZER İÇERİKLERİlginizi çekebilecek diğer içerikler

SOSYAL MEDYADA BİZSitemizin sosyal medya hesapları

ÖNE ÇIKAN KATEGORİLER

RASTGELE İÇERİKLER

İ Harfi ile Başlayan Kelimeler Cumhuriyet bayramı Geldi bize ne mutlu! Çevremizdeki varlıkların hareketleri özellikleri nelerdir? Tekerleme nedir? Adam adama her daim muhtaç olur atasözünün anlamı nedir? N Harfi ile Başlayan Atasözleri ve Anlamları

FACEBOOK'TA BİZ

Online İlkokul

Hoşgeldiniz

Online İlkokul Sanal Alemin İlkokulu - Tüm Hakları Saklıdır