Kahkaha

Bayıldım

Cool

Kızgın

Mahcup

Öğretici

Şaşkın

Suskun

Tatlı

Üzgün

Süper

Babalar günü nedir?

Ana Sayfa » Belirli Günler ve Haftalar » Babalar günü nedir?
Babalar günü nedir?

Babalar günü nedir?

Babalar Günü, anneler gününden çook sonraları kutlanmaya başlanmıştır.

Ancak bazı tarihçiler, babalar gününün Antik Roma’da bile kutlandığını belirtiyorlar.

Bazı araştırmacılar tarih belirtmezken Babalar Gününün Batı Virginia’da ortaya çıktığını savunuyor.
Batı Virginia’da yaşayan John Dowdy’nin annesi öldükten sonra onun yerini alan babası için böyle bir gün kutlanmasını istediği söyleniyor.

Bazı araştırmacılar da 1910 yılında Washington’daki John Bruce Dodd’un 6. çocuğunun doğumu sırasında hayatını kaybeden annesinin ardından hayatını çocuklarına adayan babası William Smart’a özel bir gün armağan etmek amacıyla bu fikri ortaya attığını belirtiyor. Dodd, anneler günü kutlanırken babalar gününün olmayışını büyük bir haksızlık olarak nitelendirmiş. Hemen babasının doğum günü olan 5 Haziran’ın babalar günü ilan edilmesi için çalışmalara başlamış. Ama bu çalışmalar bir sonraki yılın 19 Mayıs’ına kadar sürmüş.

Babalar Günü ilk kez 19 Haziran 1910’da Washington’ın Spokane şehrinde kutlanmış. Daha sonra diğer eyaletlere yayılmış. Ancak Babalar Günü resmi olarak 1924 yılında Amerika Birleşik Devletleri Başkanı Calvin Coolidge’in desteğiyle kutlandı. 1966 yılında ise o dönemin başkanı Lyndon Johnson, her yıl haziran ayının üçüncü pazarının Babalar günü olarak kutlanacağını açıklayan bir bildiri yayımladı.

Babalar günü nasıl başladı?

Babalar Günü, 1914 yılında kutlanmaya başlayan Anneler Günü’nden 61 yıl sonra ilk kez Amerika’nın Spokane kentinde kutlandı. Karısını genç yaşta kaybeden William Smat, altı çocuğunun bakımını tek başına yüklenir. Smat’ın kızı Bruce Dodd, babaların anılması gerektiği düşüncesi ile Din Adamları Birliği’ne bir mektup yazar. Spokane kentinde ilk kez Babalar Günü, Smat’ın doğumgünü olan 5 Haziran’da kutlanır. Daha sonra 1966 yılında dönemin Amerika Birleşik Devletleri başkanı tarafından her yılın haziran ayının üçüncü pazar günü, resmen kurtulacağını dair bir bildiri yayınlamıştır. 1972 senesinde ise Amerika’da bu özel gün resmi tatil günü olarak ilan edilmiştir.

Artık günümüzde dünya genelinde babalar günü, her yıl haziran ayının üçüncü pazar günü olarak kutlanmaktadır.

 

Babalar günü nedir? - Yorumlar

YORUMLARINIZI PAYLAŞIN

 

Yapılan Yorumlar

 • Son Yorumlar

 • SOSYAL MEDYADA BİZSitemizin sosyal medya hesapları

  ÖNE ÇIKAN KATEGORİLER

  RASTGELE İÇERİKLER

  Türk Hava Kuvvetlerinin kuruluş yılları Trafik Güvenliği Dersi ile ilgili doğru ve faydalı bilgiler Akrabalık Dişlerine iyi bak, sabah, akşam fırçala. Ortak kullanım alanlarında uymanız gereken kurallar nelerdir? Öğretmenim bilir misin?

  FACEBOOK'TA BİZ

  Online İlkokul

  Hoşgeldiniz

  Online İlkokul Sanal Alemin İlkokulu - Tüm Hakları Saklıdır