Kahkaha

Bayıldım

Cool

Kızgın

Mahcup

Öğretici

Şaşkın

Suskun

Tatlı

Üzgün

Süper

Ayete’l-Kürsi nasıl okunur ve Anlamı nedir?

Ana Sayfa » Din ve Ahlak » Ayete’l-Kürsi nasıl okunur ve Anlamı nedir?
Ayete’l-Kürsi nasıl okunur ve Anlamı nedir?

Ayete’l-Kürsi nasıl okunur ve Anlamı nedir?

Bakara suresinin 255. ayetidir. İçinde “kürsi” kelimesi geçtiği için bu ayete “Ayete’l-Kürsi” denilmiştir. Bu ayet, Allah’ın (c.c.) yüce sıfatlarını ve eşsiz kudretini anlatmaktadır.

Ayete’l-Kürsi’nin okunuşu nasıldır?

Bismillâhirrahmânirrahîm.

Allahü lâ ilâhe illâ hüvel hayyül kayyûm, lâ te’huzühû sinetün velâ nevm, lehû mâ fis semâvâti ve mâ fil ard, men zellezî yeşfeu indehû illâ bi iznih, ya’lemü mâ beyne eydîhim ve mâ halfehüm, ve lâ yühîtûne bi şey’in min ilmihî illâ bimâ şâ’, vesia kürsiyyühüs semâvâti vel ard, ve lâ yeûdühû hifzuhümâ, ve hüvel aliyyül azîm.

Ayete’l-Kürsi’nin anlamı nedir?

Rahman ve Rahîm olan Allah’ın adıyla.

Allah’tan başka hiçbir ilah yoktur. O daima diridir (hayydır), bütün varlığın idaresini yürüten (kayyum)dir. Onu ne uyuklama tutar ne de uyku. Göklerde ve yerde ne varsa hepsi onundur. İzni olmadan huzurunda şefaat edecek olan kimdir? O, kullarının önlerinde ve arkalarında ne varsa hepsini bilir. Onlar ise onun dilediği kadarından başka ilminden hiçbir şey kavrayamazlar. Onun sonsuz kudreti, gökleri ve yeri kaplar. Onları görüp gözetmek ona ağır gelmez. Gerçekten yüce ve büyük olan yalnızca odur. (Bakara suresi, 255. ayet.)

Ayete’l-Kürsi nasıl okunur ve Anlamı nedir? - Yorumlar

YORUMLARINIZI PAYLAŞIN

 

Yapılan Yorumlar

 • Son Yorumlar

 • SOSYAL MEDYADA BİZSitemizin sosyal medya hesapları

  ÖNE ÇIKAN KATEGORİLER

  RASTGELE İÇERİKLER

  Aç tavuk kendini darı ambarında sanır atasözünün anlamı nedir? Teknoloji olmasaydı eğer, Nasıl çıkardı insan Ay’a. Sıvı ve gaz hâldeki maddeler neden cisim olarak sınıflandırılamaz? Canlıların yaşamlarını devam ettirebilmeleri için nelere ihtiyaçları vardır? Güvenli sürüş kuralları nelerdir? Acı söz adamı dininden, tatlı söz yılanı ininden çıkarır atasözünün anlamı nedir?

  FACEBOOK'TA BİZ

  Online İlkokul

  Hoşgeldiniz

  Online İlkokul Sanal Alemin İlkokulu - Tüm Hakları Saklıdır