Kahkaha

Bayıldım

Cool

Kızgın

Mahcup

Öğretici

Şaşkın

Suskun

Tatlı

Üzgün

Süper

Atatürk’ün Hayatı

Ana Sayfa » Hayat Bilgisi » Atatürk’ün Hayatı
Atatürk’ün Hayatı

Atatürk’ün Hayatı

Mustafa Kemal Atatürk 1881 (bin sekiz yüz seksen bir) yılında Selanik’te doğdu. Annesi Zübeyde Hanım, babası Ali Rıza Bey, kız kardeşi Makbule’dir.

Atatürk çok başarılı bir öğrencilik hayatı geçirmiştir. En iyi olduğu ders matematiktir. Mustafa Kemal Fransızca’yı çok iyi, Almanca’yı iyi, Arapça, Farsça ve Latince’yi orta düzeyde biliyordu.

Atatürk’ün Öğrenim Hayatı

Atatürk’ün gittiği okullar;

Atatürk de öğrenciliğinde güçlüklerle karşılaşmış ve güçlükler karşısında yılmamıştır. Okul yaşamına ve geleceğe iyimser bakmıştır. Bu nedenle de başarılı olmuştur.

1.Mahalle Mektebi
2.Şemsi Efendi İlkokulu
3.Selanik Askeri Ortaokulu
4.Manastır Askeri Lisesi
5.İstanbul Harp Okulu
6.İstanbul Harp Akademisi

Atatürk’ün İlk Görev Yeri

1893 yılında Askeri Rüştiye’de okurken matematik öğretmeni tarafından adına “Kemal” ilave edilerek Mustafa Kemal adını aldı. Atatürk 1905 (bin dokuz yüz beş) yılında kurmay yüzbaşı olarak orduya katıldı. Harp Akademisi’nden yüzbaşı rütbesiyle mezun olaran Mustafa Kemal Şam’da göreve başladı.

Atatürk Birinci Dünya Savaşı’nda

Osmanlı Devleti zamanında Trablusgarp Savaşı, Balkan Savaşları ve I. Dünya Savaşı’na katıldı. Osmanlı Devleti I. Dünya Savaşı’ndan yenik ayrılınca Mondros Ateşkes Antlaşması imzalandı. Bu antlaşma uyarınca vatan topraklarının işgalinin başlaması üzerine Mustafa Kemal, 19 Mayıs 1919’da Samsun’a çıkarak milli mücadeleyi başlattı.

Atatürk ve Milli Mücadele

Havza ve Amasya Genelgelerini yayınladıktan sonra, Erzurum ve Sivas Kongrelerini topladı. Sivas Kongresi ile bütün milli cemiyetleri tek çatı altında birleştirerek Anadolu ve Rumeli Müdafaai Hukuk Cemiyeti’ni kurdu. Sivas Kongresi’nin ardından İstanbul Hükümeti ile Amasya Görüşmesini yaptı. Böylece İstanbul Hükümeti, Temsil Heyetinin varlığını resmen tanımış oldu.

Mustafa Kemal, 23 Nisan 1920’de TBMM’nin açılması ile Meclis ve Hükümet Başkanlığına seçildi. 5 Ağustos 1921’de kendisine Meclis tarafından Başkomutanlık görevi verildi. Sakarya Savaşı’nın kazanılmasının ardından, Gazilik ünvanı ve Mareşallik rütbesi ile onurlandırıldı. Büyük Taarruzu yöneten ve düşmanın tamamen yurttan atılmasını sağlayan Gazi Mustafa Kemal, 29 Ekim 1923’de Cumhuriyetin ilan edilmesi ile beraber Türkiye Cumhuriyeti’nin ilk Cumhurbaşkanı oldu.

1934 yılında Gazi Mustafa Kemal’e meclis tarafından “Atatürk” soyadı verildi. Atatürk, gerçekleştirmiş olduğu inkılaplar ile Türkiye Cumhuriyeti’nin medeni ülkeler seviyesine çıkmasını sağladı. Türkiye Cumhuriyeti’nin kurucusu Gazi Mustafa Kemal Atatürk, 10 Kasım 1938 (bin dokuz yüz otuz sekiz) yılında İstanbul Dolmabahçe Sarayı’nda hayata gözlerini yumdu. Naaşı Ankara’da Anıtkabir’dedir.

Atatürk’ün Hayatı, Türk milleti için adanmış, destansı bir yaşamdır.

Atatürk’ün Hayatı - Yorumlar

YORUMLARINIZI PAYLAŞIN

 

Yapılan Yorumlar

SOSYAL MEDYADA BİZSitemizin sosyal medya hesapları

ÖNE ÇIKAN KATEGORİLER

RASTGELE İÇERİKLER

Mesleklerin hayatımızdaki yeri ve önemi nedir? Tarih var, tarih üstünde! Ecdat kanıyla yazdı B harfi ile başlayan zıt anlamlı kelimeler Ciritimi atarım Anlat bana öğretmenim Deniz parasının yarısını Enes’e vermiştir. Enes de oluşan paranın yarısını harcamıştır. Enes’in başlangıçta 40 TL’si vardı. Son durumda ise 65 TL’si olduğuna göre, Deniz’in başlangıçta kaç TL’si vardı?

FACEBOOK'TA BİZ

Online İlkokul

Hoşgeldiniz

Online İlkokul - Tüm Hakları Saklıdır