Kahkaha

Bayıldım

Cool

Kızgın

Mahcup

Öğretici

Şaşkın

Suskun

Tatlı

Üzgün

Süper

Atasözlerinde Kullanılan Kipler Nelerdir?

Ana Sayfa » Atasözleri » Atasözlerinde Kullanılan Kipler Nelerdir?
Atasözlerinde Kullanılan Kipler Nelerdir?

Atasözlerinde Kipler

Atasözlerinde Kullanılan Kipler Nelerdir?

Atasözleri, uzun tarihî bir süreçte oluştuğu ve çağlar boyu geçerli olduğu için genellikle geniş zaman kipiyle kurulmuştur. Doğrudan öğüt veren atasözlerinde emir kipinin kullanıldığı görülmektedir. Öyküleme ya da rivayet biçiminde söylenen atasözlerinde belirsiz geçmiş zaman kipinin kullanıldığı görülür. Belirli geçmiş zaman ve şimdiki zaman kipleriyle kurulmuş atasözü sayısı oldukça azdır.

Geniş Zaman Kipiyle Kurulmuş Atasözleri: “Ağır kazan geç kaynar“, “Bir başa bir göz yeter“, “Boş çuval ayakta durmaz“, “damlaya damlaya göl olur

Belirsiz Geçmiş Zaman Fiiliyle Kurulmuş Atasözleri: “İnsanoğlu çiğ süt emmiş“, “Yaş yetmiş, iş bitmiş“, “Yılan sokan uyumuş, aç kalan uyumamış“.

Soru Kipiyle Kurulmuş Atasözleri: “Akıl olmayınca ne yapsın sakal?”, “Tok ne bilir aç hâlinden?”, “Her sakallıyı baban mı sanırsın?”

İstek Kipiyle Kurulmuş Atasözleri:”Ağır git ki yol alasın”, “Sabah ola, hayır ola”, “Baba malı tez tükenir, evlât gerek kazana”.

Emir Kipiyle Kurulmuş Atasözleri: “Baş kes, yaş kesme”, “Önce düşün, sonra söyle”, “Bin bilsen de bir bilene danış”.

Atasözlerinde Kullanılan Kipler Nelerdir? - Yorumlar

YORUMLARINIZI PAYLAŞIN

 

Yapılan Yorumlar

BENZER İÇERİKLERİlginizi çekebilecek diğer içerikler

 • Son Yorumlar

 • SOSYAL MEDYADA BİZSitemizin sosyal medya hesapları

  ÖNE ÇIKAN KATEGORİLER

  RASTGELE İÇERİKLER

  Günaydın güzel sabah, Kalkıyoruz bismillah, Burnundan solumak deyiminin anlamı nedir? Sorumluluk ile ilgili hikayeler 7. sınıf Sosyal bilgiler dersi iletişim ve insan ilişkileri ile ilgili online test 1 Dokuz katının 9 fazlası 90 olan sayı kaçtır? Arkadaşlarımızda olmasını istediğimiz özellikler nelerdir?

  FACEBOOK'TA BİZ

  Online İlkokul

  Hoşgeldiniz

  Online İlkokul Sanal Alemin İlkokulu - Tüm Hakları Saklıdır