Kahkaha

Bayıldım

Cool

Kızgın

Mahcup

Öğretici

Şaşkın

Suskun

Tatlı

Üzgün

Süper

Atasözlerinde Kalıplaşma

Ana Sayfa » Atasözleri » Atasözlerinde Kalıplaşma
Atasözlerinde Kalıplaşma

Atasözlerinde Kalıplaşma

Atasözleri bir toplumun ortak kullandığı kalıplaşmış sözlerdir. Bu nedenle herhangi bir kimse, atasözlerindeki sözcükleri ya da sözcüklerin sırasını değiştiremez. Örneğin “Dikensiz gül olmaz.” atasözü “Gül dikensiz olmaz” şeklinde söylenemez. Bu tümcedeki ‘kaz’ kelimesi yerine ‘ördek’ veya ‘horoz’ denmez. Bunun nedeni, atasözlerinin bir kişinin değil, bütün toplumun ortak malı olması ve o toplumun düşünce ve dil zevkini yansıtmasıdır.

Bazı atasözleri tarihsel süreç içinde değişikliğe uğramıştır. Örneğin: “Ayağını yorganına göre köskıl” yerine “Ayağını yorganına göre uzat.” Bu atasözündeki ‘köskıl’ kelimesinin yerine günümüzde ‘uzat’ kelimesi kullanılmaktadır. Tarih boyunca dilde ve kültürde oluşan değişmeler atasözlerine de yansımıştır.

Kalıplaşmanın bir istisnası da bir atasözünün farklı bölgelerde değişik şekillerde söylenmesidir.

Örnek: Bir yörede kullanılan “Mum dibine ışık vermez” atasözü başka bir yörede “Çıra dibi karanlık olur” şeklinde kullanılmaktadır. “Er ekmeği er kursağında kalmaz” atasözü başka bir yörede “Er lokması er kursağında kalmaz”

Örneklerdeki gibi bazı atasözlerinde, hem sözcüklerin sırası hem de sözcükler değişebilmektedir. Ancak, bu değişiklik kişiden kişiye değil bölgeden bölgeyedir. Bu durum, atasözlerinin tarihsel süreç içinde ve farklı bölgelerde değişikliğe uğrayabildiğini gösterir.

Atasözlerinde Kalıplaşma - Yorumlar

YORUMLARINIZI PAYLAŞIN

 

Yapılan Yorumlar

BENZER İÇERİKLERİlginizi çekebilecek diğer içerikler

 • Son Yorumlar

 • SOSYAL MEDYADA BİZSitemizin sosyal medya hesapları

  ÖNE ÇIKAN KATEGORİLER

  RASTGELE İÇERİKLER

  İnsanın aklı, iradesi ve kaderi arasında nasıl bir ilişki vardır? Abesle iştigal etmek deyiminin anlamı nedir? Okuma Yazma ile İlgili Bilmeceler İşçi ve işveren arasındaki ilişkiler nasıl olmalıdır? Kara yolundan karşıya geçerken nelere dikkat etmeliyiz? Cahilin dostluğundan alimin düşmanlığı yeğdir

  FACEBOOK'TA BİZ

  Online İlkokul

  Hoşgeldiniz

  Online İlkokul Sanal Alemin İlkokulu - Tüm Hakları Saklıdır