Kahkaha

Bayıldım

Cool

Kızgın

Mahcup

Öğretici

Şaşkın

Suskun

Tatlı

Üzgün

Süper

Akrabalık ilişkilerimizin güçlü olması bize neler kazandırır?

Ana Sayfa » Hayat Bilgisi » Akrabalık ilişkilerimizin güçlü olması bize neler kazandırır?
Akrabalık ilişkilerimizin güçlü olması bize neler kazandırır?

Akrabalık ilişkilerimizin güçlü olması bize neler kazandırır?

İnsanların her zaman yardıma ihtiyacı vardır. Bu yardımlar gerek maddi gerekse manevi olmaktadır. Burada ilk önce akrabalarımız devreye girer. Akrabalar kan bağlarımızın olduğu kimselerdir. İyi günde kötü günde hep yanımızda olurlar. Ağaç dalı ile gürler atasözü tam da buna işaret etmektedir.

Hiç bir zaman unutmamalıyız ki, yardıma muhtaç olduğumuz herhangi bir durumda, genellikle ilk yardım eli uzatmasını istediğimiz kişiler hep akrabalarımızdır.

Akrabalarımızla güçlü ilişkilerimizin olması demek: sevgi, saygı, yardımlaşma ve sorumluluk kavramlarını yürekten anlıyor ve uyguluyoruz demektir.

Güçlü akrabalık ilişkileri ile kendi içimizde barışı sever, aynı şekilde çevremizdekilere ve topluma da barışçıl bireyler oluruz.

Güçlü akrabalık ilişkileri insana manevi açıdan güç katar. Kişinin iyi ve kötü gününde çevresinde ilk akrabalar olur. Dar günde ilk akrabaların kapısı çalınır. En çıkmaz durumlardan onların maddi ve manevi yardımları ile kurtulunur.

Dinimiz sadaka, fitre veya zekat verirken bile önce kendi akrabalarına bakmamızı söylüyor. Eğer durumu iyi olmayan akrabanız varsa sadakalarınızı, zekatlarınızı ve filtrelerinizi bu akrabalarınıza vermemiz gerektiğini söylüyor.

Akrabalık bağlarını yaratan Allah, bu ilişkileri, sevgi, saygı, itaat, merhamet, yardım, ilgi, fedakarlık gibi belli fazilet ölçüleri üzerine kurmuştur. Sıla-i rahim de denilen bu bağlar, dinimizde her mü’minin göz önünde bulundurmak zorunda olduğu farz vecibelerindendir. Akrabalar arasındaki ilginin ve ilişkilerin kesilmesi ve koparılması ise, büyük günahlar arasında yer alır.

Akrabalık ilişkileri hem dinimiz açısından hemde örf, adet ve geleneklerimiz açısından oldukça önemlidir.

Akrabalık ilişkileri karşılıklı olursa, elbette hem daha kolay ve verimli, daha mutluluk verici hale gelir ve en güzel şekilde sürüp gider. İnsan fıtratı da böyle bir ilişkiye daha yatkındır. Sana gelene gitmek, seveni sevmek, sayanı saymak, verene vermek, ilgilenene ilgi duymak, yardım elini uzatana elini uzatmak, kendini insan sayan her kişinin yapabileceği ve yapması da gereken tabii davranışlardır.

Güzel olan akrabalık ilişkileri insanlara çok şey kazandırır. Birlikten kuvvet doğar sözünü boşuna söylememiş atalarımız.

Akrabalık ilişkilerimiz güçlü olursa;

Başımız derde düştüğünde elimizde tutanımız çok olur.

Dayanışmanın önemini daha iyi kavramamızı sağlar.

Dertlerimiz azalır.

Güven duygusu kazanırız.

Sevinçlerimiz çoğalır.

Toplu etkinliklerimizde kalabalık olur, daha eğlenceli olur.

Yardımlaşma içerisinde olunur.

Akrabalık ilişkilerimizin güçlü olması bize neler kazandırır? - Yorumlar

YORUMLARINIZI PAYLAŞIN

 

Yapılan Yorumlar

 • Son Yorumlar

 • SOSYAL MEDYADA BİZSitemizin sosyal medya hesapları

  ÖNE ÇIKAN KATEGORİLER

  RASTGELE İÇERİKLER

  Geri dönüşüm nedir, geri dönüşüm için neler yapmalıyız? 19 Mayıs Atatürk’ü Anma Gençlik ve Spor Bayramı nedir? Kızılay haftası ile ilgili güzel sözler Çalışmak akrostiş Şiiri Barış Güvenliğinizi tehdit eden kişilerle karşılaştığınızda ne yapmalısınız?

  FACEBOOK'TA BİZ

  Online İlkokul

  Hoşgeldiniz

  Online İlkokul Sanal Alemin İlkokulu - Tüm Hakları Saklıdır