Kahkaha

Bayıldım

Cool

Kızgın

Mahcup

Öğretici

Şaşkın

Suskun

Tatlı

Üzgün

Süper

Acı patlıcanı kırağı çalmaz atasözünün anlamı nedir?

Ana Sayfa » Atasözleri » Acı patlıcanı kırağı çalmaz atasözünün anlamı nedir?
Acı patlıcanı kırağı çalmaz atasözünün anlamı nedir?

Acı patlıcanı kırağı çalmaz

Acı patlıcanı kırağı çalmaz ne demek?

Acı patlıcanı kırağı çalmaz atasözünün anlamı ve açıklaması nedir?

Kötü durumda olan bir kimseyi, ortaya çıkacak yeni kötü durumlar etkilemez; pek çok zorluğa katlanabilir; çünkü o, böylesi kötü durumlara alışmıştır. Ayrıca, işe yaramayacak hâle gelmiş kimseler de, tutar bir yanları olmadığı için felâketlerden çekinmezler.

Bu atasözü ile anlatılmak istenen acı patlıcan derken, hayat tecrübesi olan, görmüş, geçirmiş kişilerdir. Kırağı normalde sebzelere zarar verir. Atasözündeki kırağı ise hayattaki olumsuzluklar, zor şartlar demektir. Tecrübeli kişiler kötü bir olayla karşılaştıklarında ne yapacaklarını daha iyi bildikleri için bu tür olaylardan kolay kolay etkilenmezler anlamındadır.

Zorlukların üstesinden gelenler başka zorluklarda hemen boyun eğmez, acıya göğüs gererler. Geçmiş hayatında deneyim ve tecrübe birikimi olanlar, her şeyden kolayca etkilenmezler, dayanmasını, katlanmasını bilirler. Daha önceki tecrübeleri, karşılaştıkları duruma nasıl tepki vereceklerini onlara öğretmiştir.

Tecrübe denilen hayatın zorluklarını yaşamış insanları, kolay kolay ufak sıkıntılar sarsmaz ve bu sıkıntıları yaşamış insanlara zorluklar zarar veremez.

Hayatında birçok problemlerle karşılaşıp bunlardan başarı ile çıkmış olan kimseler, bundan sonra karşılaşacakları zorlukları da atlatıp başarı ile çıkarlar.

Acı patlıcanı kırağı çalmaz atasözü ile ilgili cümleler

O zaten acı patlıcana alışık onu başka bir şey etkilemez.

Acı patlıcanı kırağı çalmaz atasözünün anlamı nedir? - Yorumlar

YORUMLARINIZI PAYLAŞIN

 

Yapılan Yorumlar

BENZER İÇERİKLERİlginizi çekebilecek diğer içerikler

 • Son Yorumlar

 • SOSYAL MEDYADA BİZSitemizin sosyal medya hesapları

  ÖNE ÇIKAN KATEGORİLER

  RASTGELE İÇERİKLER

  Abanın kadri yağmurda bilinir Asr Suresi nasıl okunur ve Anlamı nedir? İman esasları nelerdir ve kaç tanedir? Atasözlerinin Biçim Özellikleri Mandalina Cambaz ipte, balık dipte gerek.

  FACEBOOK'TA BİZ

  Online İlkokul

  Hoşgeldiniz

  Online İlkokul Sanal Alemin İlkokulu - Tüm Hakları Saklıdır