Kahkaha

Bayıldım

Cool

Kızgın

Mahcup

Öğretici

Şaşkın

Suskun

Tatlı

Üzgün

Süper

Abanın kadri yağmurda bilinir

Ana Sayfa » Atasözleri » Abanın kadri yağmurda bilinir
Abanın kadri yağmurda bilinir

Abanın kadri yağmurda bilinir

Abanın kadri yağmurda bilinir atasözünü anlamı nedir?

Abanın kadri yağmurda bilinir atasözünün anlamı ve açıklaması nedir?

Abanın kıymeti yağmurda bilinir ne demek?

aba : Deve, öküz, at tüyü, keçi kılı veya koyun yününün sıkıştırılarak sertleştirilmesiyle ve dövülmesiyle yapılan kalın ve kaba kumaş veya bu kumaştan yapılmış yakasız ve uzun üstlük.

kadir : Değer, kıymet.

Her şeyin bir değeri vardır. Bir şeyin gerçek değeri, kadri kıymeti, ona gerçekten ihtiyaç duyulduğu zaman ortaya çıkar.

Değersiz gibi görünen bazı eşyaların kıymeti ihtiyaç olduğu zaman anlaşılır. Giysinin değeri görüntüsünde değil, amacına uygun olarak kullanılmasındadır. Yağmurlu havada aba insanı ıslatmaz ve değeri anlaşılır.

Bir eşyanın, araç gerecin, bir dostun ya da bir ortamın değerini anlamamız için ille de ona ihtiyacımız olması gerekmez. Bazı şeylerin değeri, ihtiyaç olmadan da anlaşılmalıdır.

Daha önce kıymetsiz gibi görünen bir çok şeyin, çok ihtiyaç duyulduğu zamanla değeri anlaşılır ve kullanım zamanı geldiğinde değeri artar.

Örneğin, hasta olunca sağlığın, meşguliyet arttığında boş vaktin kıymeti daha iyi anlaşılır. Bolluk zamanında fazla önemsenmeyen iki dilim ekmek, kıtlık zamanında kıymete biner.

Her şeyin değerini kıymetini bilmek gerekir. Bir şeyin değeri ihtiyaç duyulduğunda ortaya çıkar. Her şeyin bir değeri vardır.

Abanın kadri yağmurda bilinir - Yorumlar

YORUMLARINIZI PAYLAŞIN

 

Yapılan Yorumlar

BENZER İÇERİKLERİlginizi çekebilecek diğer içerikler

 • Son Yorumlar

 • SOSYAL MEDYADA BİZSitemizin sosyal medya hesapları

  ÖNE ÇIKAN KATEGORİLER

  RASTGELE İÇERİKLER

  Atasözleri ve Deyimler Arasındaki Farklar Nelerdir? Acil durumlarla karşılaştığımızda neler yapmalıyız? Onunla pakladım, kalbimi kirden, Onunla arındım gizli kibirden, Arkadaşlarımızın olumlu ve olumsuz davranışları bizi nasıl etkiler? Sınıf arkadaşlarınızın projenizi değerlendirmesi amacıyla hazırlanmış olan akran değerlendirme seçenekleri Gıt gıt gıdak yem ister. Miyav miyav ne ister?

  FACEBOOK'TA BİZ

  Online İlkokul

  Hoşgeldiniz

  Online İlkokul Sanal Alemin İlkokulu - Tüm Hakları Saklıdır