Kahkaha

Bayıldım

Cool

Kızgın

Mahcup

Öğretici

Şaşkın

Suskun

Tatlı

Üzgün

Süper

2-8 Kasım Lösemili Çocuklar Haftası nedir?

Ana Sayfa » Belirli Günler ve Haftalar » 2-8 Kasım Lösemili Çocuklar Haftası nedir?
2-8 Kasım Lösemili Çocuklar Haftası nedir?

2-8 Kasım Lösemili Çocuklar Haftası nedir?

Lösemi hastaları kemoterapi (kimyasal tedavi) tedavisi görürler ve için vücutlarındaki zararlı hücrelerin yanı sıra bu tedaviden yararlı hücreler de olumsuz etkilenir. Bu tedaviyi gören hastalarda saç dökülmesi, ağızda ve bağırsakta yaralar açılması ve halsizlik gibi yan etkiler görülür. Bu etkiler de ister istemez lösemi hastalarında moral bo­zukluna yol açar. Bu nedenle hastaların ve ailelerinin hastalık hakkında bilgilendirilmesi löseminin umutsuz bir hastalık olduğu değil aksine iyi bir tedavi ve moral desteği ile %85’lere varan oranda iyileşmenin sağlan­dığı izah edilmelidir. Lösemi hastalarının bağışıklık sis­temi normal sağlıklı insanlarınkine göre daha zayıf olduğu için en ufak bir mikrop veya hastalık dahi bütün vücuda yayılarak ağır ateşli hastalıklara neden olmak­tadır. Bu nedenle lösemi hastaları etraflarındaki insan­lardan, havadan, sudan mikrop kapmamak ve korun­mak için maske takmaktadırlar.

LÖSEV gerçekleştirdiği tüm faaliyetlerde, gelir elde etmenin yan sıra, lösemi hastalığını tanıtmayı, lösemili çocukların ve ailelerinin sıkıntılarını topluma aktarmayı ve bu vesileyle toplumu bilinçlendirmeyi amaçlamaktadır.

İnsanları lösemi hastalığına karşı bilinçlendirmek, tedavisi için erken teşhisin önemini vurgulamak ve lösemili çocuklara doğru yaklaşımları öğretmek için 2 – 8 Kasım tarihlerini içine alan hafta Lösemili Çocuklar Haftası olarak düzenlenmiştir. Hafta süresince okullarda yapılacak etkinliklerle öğrencilerin bu konuda bilinçlenmesi amaçlanmıştır.

Lösev (Lösemili Çocuklar Sağlık ve Eğitim Vakfı) lösemili çocuklara yardımda bulunmak ve birçok ihtiyacını karşılamak amacıyla 02 – 08 Kasım tarihlerinde farkındalık çalışmaları yapar. Maskeni tak sen de katıl çağrılarına her kesimden insanlar, bulundukları yerlerden, çalışma ortamlarından, sosyal medya hesaplarından ilgili çağrı doğrultusunda görsel paylaşır, faaliyetlerde bulunurlar.

2-8 Kasım Lösemili Çocuklar Haftası nedir? - Yorumlar

YORUMLARINIZI PAYLAŞIN

 

Yapılan Yorumlar

 • Son Yorumlar

 • SOSYAL MEDYADA BİZSitemizin sosyal medya hesapları

  ÖNE ÇIKAN KATEGORİLER

  RASTGELE İÇERİKLER

  Hoşgörü Ardışık 4 doğal sayının toplamı 306‘dır. Bu sayıların en büyüğü kaçtır? Ben küçücük bir ağacım Bitki ve hayvanların hayatımızdaki önemi Öğretmenim öğretmenim İki karpuz bir koltuğa sığmaz

  FACEBOOK'TA BİZ

  Online İlkokul

  Hoşgeldiniz

  Online İlkokul Sanal Alemin İlkokulu - Tüm Hakları Saklıdır