Kahkaha

Bayıldım

Cool

Kızgın

Mahcup

Öğretici

Şaşkın

Suskun

Tatlı

Üzgün

Süper

1 Mayıs Emek ve Dayanışma Gününün anlam ve önemi

Ana Sayfa » Güncel » 1 Mayıs Emek ve Dayanışma Gününün anlam ve önemi
1 Mayıs Emek ve Dayanışma Gününün anlam ve önemi

1 Mayıs Emek ve Dayanışma Gününün anlam ve önemi nedir?

1 Mayıs, dünyada çalışanların ve üretenlerin birlik dayanışma ve mücadelesini simgeleyen gündür. İşçi sınıfının hak ve çıkarlarını kazanma mücadelesinin sembolü olarak doğmuş ve gelenekselleşmiştir 1 Mayıs. Her yıl dünyanın çeşitli yerlerinde işçiler, din, dil, ırk, cinsiyet ayrımı gözetmeksizin etkinlikler düzenler ve 1 Mayıs’ı kutlarlar. İnsanca çalışma ve yaşama koşulları için güncel taleplerini dile getirirler.

Vahşi kapitalizmin ilk ortaya çıktığı 1700’lerin sonlarında ve 1800’lerin başlarında, işçiler için çalışma ve yaşama koşulları son derece kötüydü. Kapitalizmin vahşi dönemi olarak adlandırılan bu dönemde işçiler uyumanın ve yemek yemenin dışında sürekli çalışıyorlardı. Günlük çalışma süreleri 16 saati buluyordu. Böylesine ağır koşullarda çalışan ve yaşayan işçilerin dinlenme, eğlenme kendine, eş ve çocuklarına, yakınlarına zaman ayırma gibi insanı sosyal bir varlık yapan hiçbir şeye zamanları ve imkanları yoktu.  Dolayısıyla işçi sınıfının o yıllarda ömürleri de pek uzun olmuyor ve  işçilerin ortalama ömrü 35-40 yıl civarında kalıyordu.

İşçiler hayatlarına kasteden bu çalışma süresinin azaltılması hayati önemde bir talepti. Bu talep etrafında örgütlenen İşçilerin, grevler yapması, gösteriler düzenlemesi ile başlayan bu mücadele ilk sonuçlarını verdi ve 1850′li yıllarda ABD ve İngiltere’de günlük çalışma süresini 10 saate indiren yasalar kabul edildi. Ancak işçiler 24 saat olan günün 8 saatini çalışmak, 8 saatini uyumak, 8 saatini de dinlenerek ve eğlenerek geçirmek istiyorlardı.

İşçi mücadelesi ile başlayan süreçte işçiler baskı gördü. İşçiler direndi hakları için, işverenler baskı ve zulümlerine devam ettiler işçi emeğini sömürüp semirmek için. Ama işçiler, emekçiler, çalışanlar yılmadılar bütün baskılara rağmen, dünyanın muhtelif yerlerinde muhtelif zamanlarda devam ettiler mücadelelerine gerek meydanlarda gösteriler yaparak gerekse kanunların verdiği izinlere ve kurallara bağlı kalarak yetkililerle görüşmeler yaparak. Aradan yıllar geçti, işçi sınıfı 8 saatlik iş gününü kazandı. Ama 1 Mayıs bir asırdan aşkın bir süredir her yıl çeşitli talepler etrafında işçi sınıfının uluslararası birlik, mücadele ve dayanışma günü olarak kutlanmaya devam etti.

1 Mayıs Emek ve Dayanışma Gününün anlam ve önemi - Yorumlar

YORUMLARINIZI PAYLAŞIN

 

Yapılan Yorumlar

 • Son Yorumlar

 • SOSYAL MEDYADA BİZSitemizin sosyal medya hesapları

  ÖNE ÇIKAN KATEGORİLER

  RASTGELE İÇERİKLER

  Sünnet nedir? Çanakkale Zaferi akrostiş Şiiri Varlıkların özelliklerini belirten kelimeler Trafik kurallarının gereklilikleri nelerdir? 19 Mayıs Atatürk’ü Anma Gençlik ve Spor Bayramı Şiirleri Afet

  FACEBOOK'TA BİZ

  Online İlkokul

  Hoşgeldiniz

  Online İlkokul Sanal Alemin İlkokulu - Tüm Hakları Saklıdır